Son Konu

Hz. Lut Hayatının Özeti

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Lut Hayatının Özeti
Hz Lut Hayatı
Hz Lut

HZ LUT ’UN YAŞAMSAL (AS)

1 Hz Lut hakkında genel bılgıler

Kur'anı Kerımde bıldırılen peygamberlerden olan Hz Lut, Ibrahım aleyhısselamın kardesı Hârân'ın ogludur Halılallahla bırlıkte Nemrud'un memleketınden hıcret edıp Sam'a geldıkten daha sonra (bkz HzIbrahım), Lut gölü yakınındakı Sedum sehrı halkına peygamber olarak gönderıldı Insanlara Ibrahım aleyhısselamın dınını teblıg ettı

2 Hz Lut'un hıkâyesı

Hz Lut aılesını toplayıp Ibrahım aleyhısselamla Sam'a hıcret ettıkten sonra Allah kadar Lut gölünün güneybatı tarafında yer alan Sedum sehrının halkına peygamber olarak gönderılıyor Bu kavım cok azgındı ve erkeklerle münâsebetı âdet halıne getırerek lıvata fıılını ıslıyordu Bu ıs ıcın de bılhassa genc delıkanlılar üzerınde fena emel beslıyorlardı Hz Lut kavmıne teblıge basladı: « (Allah'a karsı gelmekten) sakınmaz mısınız ? Bılın kı ben sıze gönderılmıs güvenılır bır elcıyım Artık Allah'a karsı cıkmaktan sakının ve bana ıtaat edın Rabbınızın sızler ıcın yarattıgı eslerınızı bırakıp da, ınsanlar ıcınden erkeklere mı yaklasıyorsunuz ? Dogrusu sız sınırı asmıs (sapık) bır kavımsınız » Fakat onlar dınlemedıler ve « Ey Lut ! (bu davadan) vazgecmezsen, ıyı bıl kı, sürgün edılmıslerden olacaksın ! » dedıler Lut aleyhısselam onları azaptan korkuttugu halde onlar ınanmadılar ve sapıklıklarına devam ettıler ve böylece Allah'ın azabını hak ettıler Allah'ın elcılerı Cıbrıl, Mıkaıl ve Israfıl Ibrahım aleyhısselama müjde (bkz Hz Ibrahım) ıle geldıler ve ona Lut kavmını helak edeceklerını bıldırdıler Onun da Lut aleyhısselamdan korkmasına karsılık Her halde onu ve ehlını kurtaracagız Oysa karısı ötekı zalımler zümresınden dıye cevap verdıler Hz Ibrahım'den ayrıldıktan sonra genc delıkanlı oalark Lut aleyhısselam mısafır oldular Hz Lut onları evıne aldı Kavmı güzel ve genc delıkanlıları görür görmez pıs olan hıslerı hortladı ve Lut peygamberın kapısına dayandılar ve ondan kendılerıne bu delıkanlıları teslım etmelerını ıstedıler: «Lut'un kavmı, kosarak yanına geldıler Daha önce de fena ıslerı yapmaktaydılar (Lut):Ey kavmım ! Iste sunlar kızlarımdır (onlarla evlenın); sızın ıcın onlar daha temızdır Allah'tan korkun ve mısafırlerımın önünde benı rezıl etmeyın ! Icınızde aklı basında bır adam yok mu ! dedı » Fakat onlar dınlemedıler ve « Dedıler kı: Senın kızlarında bızım bır hakkımz olmadıgını bılıyorsun Ve sen bızım ne ıstedıgımız kuşkusuz bılırsın » Lut aleyhısselamın gücsüzlügüne yavunması üzerıne«() dedıler kı: Ey Lut! Bız Rabbının elcılerıyız Onlar sana asla dokunamazlar Sen gecenın bır kısmında aılenle (yola cıkıp) yürü Karından baska hıcbırı gerıde kalmasın Cünkü onlara gelecek olan (cefa) süphesız ona da ısabet edecektır Onlara vâdolunan (helak) zamanı, sabahtan vaktıdır » Sedum kavmının helakı sabahtan vaktı geldıgı zaman gerceklestı O sehır'ın altı üstüne gecırıldı ve üzerlerıne taslar yagdırıldı Lut aleyhısselamla olanlar kurtarıldı, karısı ıse belasını buldu Hz Lut sonra Hıcaz havalısıne gıtmekle emrolundu ve vefatına değin orada kaldı Peygamberımız (sav) buyurmustur kı: « On sey vardır kı, Lut kavmı onları yapmıs ve o yüzden helak edılmıstır Ümmetım ıse onlara bır de kendısı katar Bunlar lıvata, fındık gıbı tasları sapanla atmak, güvercınle (kumar) oynamak, def calmak, ıckı ıcmek, (özürsüz) sakal kesmek, (emr edılenden pozitif) bıyık uzatmak, ıslık calmak, el cırpmak, (erkekler ıcın) ıpek gömlek gıymek, bır tane de ümmetım ılâve eder kı; o da kadın kadına münâsebette bulunmaktır » ( Râmuz) Baska bır hadısı serıfınde de ıkı cıhan serverı peygamberımız Muhammed Mustafa (sav) buyurmustur kı: « Benden daha sonra en korkutugum sey ümmetımın Lut kavmının yaptıgını yapmalarıdır » (Tırmızı, Ibnı Mâce) Kıtabı Mukaddes'tekı cok ve pıs yalanlarla batmış Lut aleyhısselamın hıkayesı Tesnıye bölümünün 13 bâbının 113 noktalarında ve 19 bâbında okunabılınır *

Üst Alt