Son Konu

Erdoğan'ın Çağrısı Üzerine Türkiye'ye Dönen Bilim İnsanı İsyan Etti: Benim Bir Beklentim Kalmadı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2af5d9f226e3d5ccc8c5669fadd97b28950264bd.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bilim beşerlerine yönelik "yurda dönüş seferberliği" başlatmasının akabinde Türkiye'ye dönen Bilim İnsanı Sinan Küfeoğlu, Twitter hesabından isyan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a hitaben tweet atan Küfeoğlu, "Düşmanca tavır ve halden bıktık. Benim bir beklentim kalmadı, bari geriden gelenleri kurtarınız" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018'in Eylül ayında düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) yaptığı konuşmada Türk bilim beşerlerine yurda dönüş davetinde bulunmuştu.

Erdoğan, "Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyoruz. Dünyanın her yerindeki bilim insanını ülkemizde başlattığımız atılıma katılmaya davet ediyorum" açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan'ın 'yurda dönüş' daveti üzerine Türkiye'ye dönüş yapan 127 bilim insanından bir tanesi de Sinan Küfeoğlu.

ODTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği mezunu olan Dr. Sinan Küfeoğlu, doktora ve doktora sonrası çalışmalarım için Finlandiya’da Aalto Üniversitesi’nde 7 yıl bulundu. Akabinde İngiltere’ye University College London’a (UCL) araştırmacı olarak geçen Küfeoğlu, bir yıl mühletle de Cambridge Üniversitesi’ndeyse saygın Güç Siyasetleri Araştırma Grubu’ndaydı.

Küfeoğlu, Erdoğan'ın daveti üzerine 2019 yılında ‘TÜBİTAK 2232 Memleketler arası Başkan Araştırmacı Programı’ kapsamında İTÜ’ye geldi.

Türkiye'ye dönüşünün üzerinden 3 yıl geçmesine karşın YÖK'ten denklik alamadığını ve devlet kurumları ortasındaki koordinasyonsuzluk nedeniyle çok yorulduklarını belirten Küfeoğlu, Twitter hesabında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Varank'a hitaben yaşadıklarını anlattı.

Küfeoğlu, floodunda şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

Sayın Bakan Mustafa Varank;

Sizin davetiniz ve davetinize uyarak Türkiye'ye dönen 127 bilim insanından biriyim. Türk vatandaşlardan alınan vergileriyle bizlere çok yüksek araştırma bütçeleri verdiniz. Ülkemize karşı sorumluluğumuz var.

3 yıllık proje zarfında elimizden geldiğince verimli çalışmamız gerekirken ne yazık ki devlet kurumları ortasındaki koordinasyonsuzluk bizi çok yordu. 

Tübitak projemizi fonluyor.

YÖK denklik vermemek için direniyor. Sizin çalıntı doktora getirenlerden ne farkınız var diyor.

Üniversiteler takım vermemek için her şeyi yapıyor. Elhasıl bu düşmanca tavır ve halden bıktık.

Yalnızca kendi adıma değil, benimle tıpkı şeyleri yaşayan öbür arkadaşların da ismine konuşuyorum.

Tübitak yeni bir yurda dönüş daveti yaptı. Benim bir beklentim kalmadı. Bari arttan gelenleri kurtarınız. İnsanları memleketlerinden soğutmasına müsade etmeyiniz.

Hürmetler

Sinan Küfeoğlu"

Üst Alt