Son Konu

10 Yıldır Aydınlatılamayan Olay: Savcı, Staj Yaparken Şüpheli Şekilde Ölen Burak Oğraş İçin Harekete Geçti

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-86a9163e350bb9cb5a14e8d7b3c16510fb4d206c.jpg

İş insanı Fettah Tamince'ye ilişkin Antalya Rixos Lares Otel'de stajını yaparken 2011 yılında kuşkulu bir halde hayatını kaybeden 16 yaşındaki Burak Oğraş'ın vefatıyla ilgili yürütülen soruşturmada yeni gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten savcı 19 kişiyi şahit sıfatıyla tabire çağırdı. 

Olayın yaşandığı 2011 yılında kayıtlara intihar olarak geçen Burak'ın kuşkulu vefatıyla ilgili babası Murat Oğraş, 10 yıldır adalet çabası veriyor.

Geçen yılın ağustos ayında, baba Oğraş'ın tespit ettiği 6 şüpheliden 2'si tekrar söze çağrılmış, o tarihte 43 yaşında olmasına rağmen 16 yaşındaki öğrencilerle birebir lojmanda konaklayan şüphelilerden F.P. tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş lakin isimli denetim koşuluyla özgür bırakılmıştı.

Bir öbür kuşkulu C.A.'nın ise yurtdışında olduğu ortaya çıkmıştı.

Devrin Antalya Emniyet Müdürü Rixos'ta yönetici olmuştu

Olayın yaşandığı otelin sahibi Fettah Tamince, o tarihte Fetullah Gülen'e yakınlığıyla biliniyordu.

Burak'ın vefatıyla ilgili soruşturmayı yürüten eski Antalya Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Amiri Nurullah Güler, şu anda FETÖ üyeliği suçlamasıyla cezaevinde bulunuyor.

Periyodun Antalya Vilayet Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ise, olaydan 10 ay sonra emekli olup Rixos Otel'de İdare Heyeti Üyesi olarak misyona başlamıştı.

19 kişi söze çağrıldı

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine nazaran, savcılık, otelin kendilerine tahsis ettiği lojmanın havuzunda cesedi bulunan Burak Oğraş'ın vefatıyla ilgili soruşturmayı genişletti. 

Burak'la tıpkı periyotta otelde staj yapan 26 kişinin kimliği tespit edildi ve bunlardan 19 kişi tabire çağrıldı. 

Emniyet'ten 'intihar' notu

Söze çağrılan 19 şahıstan 15'inin tabiri alındı. Şahit sıfatıyla söz verenler, olayın yaşandığı periyotta soruşturmayı yürüten emniyet mensuplarının evraka koyduğu 'intihar' notunu da yalanlıyor. Zira verilen tabirlere nazaran Burak Oğraş'ın rastgele bir ruhsal sorunu yoktu ve geleceğe yönelik planlar yapıyordu.

Emniyetin intihar notunda ise, şu sözler yer alıyor:

İntiharla ilgili olarak; insanın intihar noktasına gelene kadar bir hazırlık periyodu gerektiği, katiyen ortada bir ümitsizliğin olması gerektiği, şahsa 'top' denmesi bir ümitsizlik olmadığı fakat efemine haller varsa intiharın oluşması için muhakkak taban hazırladığı, toplum yargısının çok tesirli olduğu, depresyondaki kişinin kolay kolay intihar edemeyeceği...

"İnce ruhlu birisiydi"

Savcılık, söze çağrılan şahıslara 21 soru yöneltti. Tabiri alınanlardan M.M., savcılığın "Burak Oğraş'ın iş arkadaşları tarafından 'top, yumuşak, kız gibisin' yakıştırmalarının yapıldığı tarafında beyanların bulunulduğu konusunda bildiklerinizi anlatınız" sorusuna şu karşılığı verdi:

Kendisi ince ruhlu birisiydi. Arkadaşları tarafından bu halde yakıştırmaların yapıldığını biliyordum ve görüyordum. Fakat kendisi bu duruma daima gülüp geçerdi, çok takılmazdı.

"Herkesle uyumluydu"

Tabir verenlerden H.E. ise, "Burak Oğraş nasıl bir kişiliğe sahipti. Arkadaşlarıyla uyumlu muydu, doğuşçu mıydı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

Doğuşçu bir huyu yoktu. Aksin utangaç, sakin, herkesle uyumlu bir yapısı vardı. Kimseye ziyan verecek bir yapısı yoktu. 

"İntihar etmedi, öldürüldü"

H.E.'nin savcılığın yönelttiği "Burak Oğraş'ın çatıdan düşmesi, atlaması yahut birileri tarafından atılması nedeniyle vefat olayının gerçekleştiği anlaşılmıştır. Bu hususta ayrıntılı olarak bildiklerinizi anlatınız" sorusuna karşılığı ise şöyle:

Belirtilen havuz ile kaldığımız lojman ortasında muhakkak bir ara vardı. O aradan Burak'ın lakin kuvvet alarak atlaması gerekli diye düşünüyorum. Burak'ın intihar ettiğini katiyen düşünmüyorum. Burak'ın birileri tarafından öldürüldüğünü düşünüyorum lakin kim tarafından ne sebeple ne halde öldürüldüğü hakkında bilgim yahut gördüm yoktur.

"Bir ustanın erkeklere ilgi duyduğu söylentileri vardı"

Tabiri alınanlardan O.C., savcılığın yönelttiği, "Burak Oğraş sıhhatinde bir arkadaşı ile yaptığı görüşmede, 'Lojmanda kalan bir erkek şahsın erkeklere ilgili duyduğunu' söylediği anlaşılmaktadır. Bu türlü bir şahsın bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise isim ve soy ismini, kimlere sarkıntılık ve ilgi duyduğunu hakkında bildiklerinizi anlatınız" sorusunu şu sözlerle yanıtladı:

Stajdan döndükten sonra çalıştığımız yerdeki bir ustanın erkeklere ilgili duyduğu istikametinde birtakım söylentiler olmuştu. Hatta bu taraftaki bir konuşmayı bizimle birebir otelde çalışmayıp, öbür otelde çalışan bir arkadaşımdan duymuştum.

"Çok naif bir kişiydi"

Şahitlerden C.M., "Burak Oğraş'ın iş yerinde zahmetli ve arbedeli birilerinin bulunup bulunmadığı konusunda bildiklerinizi anlatınız" sorusunu şöyle yanıtladı:

Burak yapısı gereği doğuşçu biri değildi. Kimse ile arbede ettiğini görmedim, duymadım. Lakin B.K. ve soyadını hatırlamadığım C. isimli stajyer öğrencilerin kendisine takıldığını, itip kaktıklarını, yürüyüşünden ve beden yapısından ötürü 'top' diye dalga geçtiklerini gördüm. Burak kendisine yönelik bu çeşit davranışlara rastgele bir karşılık vermiyordu zira kendisi çok naif bir kişiydi. 

Üst Alt