Son Konu

İzmir Belediyesi'nde Toplu Sözleşme: En Düşük İşçi Maaşı 7 Bin 134 Lira Oldu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b9f13df136b37137706b06b19bf110fdcefa3d07.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde İzenerji ile DİSK Genel-İş Sendikası ortasında toplu iş kontratı imzalandı. 10 bin çalışanı kapsayan kontrata nazaran İzenerji'deki en düşük emekçi maaşı 7 bin 134 lira oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzenerji ile DİSK Genel-İş Sendikası ortasında yaklaşık 10 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş kontratı yüzlerce emekçinin de katıldığı törenle imzalandı.

Merasimde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Eşit işe eşit fiyat sözümüzün gerisinde duruyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzenerji'de çalışan yaklaşık 10 bin işçinin maaşlarına yüzde 26 ile 30.2 arasında değişen artırım getiren kontrat imzalandı.

"Eşit işe eşit fiyat kelamı vermiştim"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2022 tarihleri ortasındaki periyodu kapsayan mukavele ile personeller için çok değerli kazanımlar sağladıklarını söyledi. Pandemiyle birlikte ekonomik buhrana dönen geçim kasvetine karşı işçilere bir nebze nefes aldırmak istediklerini belirten Soyer şöyle konuştu:

• Sendikalı emekçilerimizin taban fiyatlarına yüzde 26 ile 30 arasında artırım yaptık. Toplumsal yardımlarda ise yüzde 10'dan 61'e varan oranlarda artış sağladık. Güvenlik vazifelisi arkadaşlarımız iş riski ve gece çalışma fiyatı almaya başladılar. Bayan çalışanlarımıza çok özel istisnai haklar getirmiş olduk. Toplumsal yardım olarak her ay net 300 lira alışveriş kartı verilmeye başlanacak. Engelli çocuğu olan sendikalı çalışanımıza her ay brüt 100 TL, engelli eşi olana ise yılda bir sefer brüt 550 lira yardım yapılacak. Enflasyon artışları karşısında çalışanlarımızın refahını muhafazaya çalışıyoruz.

• Şirketin maaş mutabakatı yaptığı bankadan alınan promosyonu da çalışanlara dağıtmaya başlıyoruz. Bu kontrat ile iki çocuklu bir çalışanımız birinci yılda maaş, toplumsal haklar, yol ve 300 TL'lik alışveriş kartı ile birlikte mesai hariç ortalama 7134 lira ile 7522 TL ortasında net fiyat alacak. Eşit işe eşit fiyat kelamı vermiştim. Bugün bu sözümüzün ardında güçlü bir biçimde duruyoruz. Toplum ülkenin zenginliğinden sadece bir avuç insanın faydalanmasını ve kendisinin yoksulluğun pençesinde çırpınmasına isyan ediyor. Emek en ulu pahadır. İşte kuracağımız hoş memleket emeği en ulu paha olarak kabul edecek. O günleri görmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. O hoş geleceği daima birlikte kuracağız.

Üst Alt