Son Konu

Sokak Röportajında Ekonomiyi Eleştiren Rizeliye Erdoğan'a Hakaret Soruşturması...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-0336c8312911155b05e261ee46a7277250d0d93b.jpg

Sokak röportajında iktidarın iktisat siyasetini eleştiren Rizeli vatandaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret argümanıyla tabire çağrıldı.

Fotoğraf: Kozmik

Sokak Kedisi grubunun Rize'de yaptığı sokak röportajında iktidarın iktisat siyasetlerine dair yaptığı tenkit dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın köylüsü Mehmet Ali Sancaktutan (52), Erdoğan’a hakaret savıyla gözaltına alındı.

Evrensel'de yer alan habere nazaran Erdoğan’ın köylüsü olduğunu AKP'ye oy verdiğini ve ÇAYKUR'dan emekli olduğunu söyleyen Sancaktutan, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdiği için köylüleri tarafından da tehdit edildiğini söyleyerek Erdoğan’a hakaretten ötürü savcılık talimatıyla gözaltına alındığını belirtti.Sancaktutan yaşadıklarını şu halde aktardı:

“Ben Cumhurbaşkanımızla tıpkı ilçe Güneysuda'nım. Sokak çekimi yapan bir kişinin iktisat ile ilgili sorusuna verdiğim karşılıklar Türkiye'de gündem oldu. Benim dediklerimi aslında herkes diyor, söylediğim farklı bir şey de yok. Bugün beni polis aradı ve Rize Emniyet Müdürlüğü güvenlik şube müdürlüğüne gittim. Bana Erdoğan’a hakaret ettiğim gerekçesiyle hakkımda Savcılığın soruşturma açtığını söylediler, tabir vermemi istediler"

"Ülke gündemine dair iktisat üzerine konuşma yaptım. Bu konuşmamda katiyen Cumhurbaşkanımız dahil kimseye hakaret içerikli sözler kullanmadım ve kullanmam. Gayem ülke iktisadının bozuk olduğunu, durumumuzun makus olduğunu belirtmek maksatlı reaksiyonumu vermekti. Konuşmam dinlendiğinde konuşmanın cürüm olup olmadığını Aziz Türk Adaletinin savcı ve yargıçlarına bırakıyorum ve onlara güveniyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedim. Akabinde hakkımda hür bırakılma tutanağı yaptılar ve emniyetten ayrıldım" 

"Tehdit ediliyorum"

"Şimdi toplumsal medyadan bana tehditler yapılmaya başlandı. Küfürler hakaretler devam ediyor. Çocuklarıma kimse ile konuşmayın dedim. Bu reaksiyonlar sonrası hayatımdan açıkçası endişelenmeye başladım. Bana hakaret eden küfür edenleri tespit edip kabahat duyurusunda bulunacağım."

"Ailem tehdit ediliyor. Bu akşam meskenim kurşunlanırsa bunu AKP'liler yapmış olacak yahut talimat alıp yapacaklar. Beni köyden kovmak istiyorlar, nereye gideceğim gidecek yerim yok. Ben adalete güveniyorum. Bu konuştuklarımdan ötürü cezaevine girersem, birileri çocuklarıma ekmek getirir gam da yemem. Ben isterdim ki Cumhurbaşkanım çıkıp "Nedir bu köylümün kaygısı, zoru sorun bakalım" demeliydi. İçişleri Bakanı kocaman İçişleri Bakanı benim gözaltına alınmam için talimat veriyor. Yazıklar olsun. Ben ne ettim? Hakkımı aradım. Birileri, iktidara yakın cepleri doldururken biz açız. Çayımızı satamıyoruz aldığımız maaşlar kredi borçlarına kaygımızı anlatmayalım mı? Bu nasıl bir ülke oldu? Cumhurbaşkanımız sesini yükseltiyor ülkenin yüzde 50'sini yok sayıyor. Artık bunaldık. Geçine__miyoruz. Konutta dört çocuğum da işsiz. Ben adalet arıyorum, hakkımı arıyorum"

"Sorunları anlattım, neden hakaret olsun"

"Ben herkesin seslendirdiği yakındığı ülkemizdeki ekonomik meseleleri anlattım. Çay üreticisiyim çayda yaşananları anlattım Cumhurbaşkanımız 2002'de çay simit hesabı yaparak 'Allah'ın verdiği çaya kota mı olur' demişti lakin ortadan 20 yıl geçti çayda kota ve kontenjan devam ediyor. Çay üreticisi çayını satamayınca özele ucuza çay satmak zorunda kalıyor. Bu söylediklerim neden hakaret olsun ki bunlar gerçek yaşananlar”

“Yaşadıklarım sonrası açıkça korkmaya başladım. Endişelenmemek mümkün değil. Etrafımda arkadaşlarım, köydeki komşularım beni arayıp söylüyorlar 'seni köyde çıkaracaklar' üzere laflar edilmeye toplumsal medyadan küfürler hakaretler edilmeye başlandı. Ben tekrar söylüyorum kimseye hakaret etmedim etmem de. Yalnızca içinde bulunduğumuz ekonomik durumu seslendirdim. Bunun kabahat olacağını düşünmüyorum"

Sokak röportajında ne demişti?

15 Haziran'da YouTube'da yayınlanan görüntüsünde AKP'ye oy verdiğini söyleyen Sancaktutan "Dedik ki bu adam ülkeyi kurtaracak. Meğersem eksiksiz teslim edecekmiş bizi bir tarafa" tabirlerini kullanmıştı.

"Bir simit 2,5 lira, bir çay 3 lira. Verdiğin minimum fiyat, simitle çaya yetmiyor" diyen Sancaktutan, çift maaş alan yöneticilere de reaksiyon göstererek "Sizi toprak da kabul etmeyecek. Ben hakkımı helal etmiyorum" demişti.

"Bu milleti bunlar perişan ettiler. Sevabımı günahımı vermem. Havaya para var, tünele, kanala, yer altına, Marmaris'e, yandaşlara, AKP'lilere, havuza para var vatandaşa hiçbir şey yok" diyen Sancaktutan, Erdoğan'ın "Aç varsa muhalefet doyursun" açıklamalarına da "Bu milletin onuruyla gururuyla oynuyor. Yeter!" diyerek reaksiyon göstermişti.

Üst Alt