Son Konu

Windows 10 güvenli mod nasıl açılır?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows ve Linux işletim sistemlerinde sorun giderirken kullanılan en önemli yöntemlerden biri olan Güvenli Mod, bilgisayardaki bug ve virüslerden kurtulmanın en kolay yollarından bir tanesi.

Güvenli mod ile daha minimal bir arayüze sahip olan kullanıcılar, sadece gerekli olan servis ve driverların çalışmasıyla bilgisayardaki hatayı daha çabuk teşhis edebiliyor.

Güvenli mod Windows 10 işletim sistemi öncesinde bilgisayarın açılması sırasında F8’e basarak başlatılsa da Windows 10 ile birlikte artan açılış hızı, bu yönteme izin vermiyor.

Windows 10 ile birlikte, alışık olduğumuz güvenli mod, birden fazla seçenek ile karşımıza çıkıyor.

1-Standart Güvenli Mod

Bu seçeneklerden ilki, standart güvenli mod. Gereksiz tüm programların engellendiği standart güvenli mod, sadece ihtiyaç duyulan dosya ve driverlar ile çalışıyor.

Bunun yanı sıra başka bilgisayarlara bağlanma gibi özelliklere izin verilmeyen Standart Güvenli Mod, yerel ağlardan yayılan WannaCry virüsü gibi virüslerin dağılmasını engelliyor

2-Ağ ile Güvenli Mod

Standart güvenli moda ek olarak internet bağlantısına izin veren Ağ ile Güvenli Mod, standart mod kadar güvenli olmasa da tek bilgisayarınızın olduğu durumlarda, internetten çözüm aramak için iyi bir yol gibi görünüyor.

3-Komut istemi ile Güvenli Mod

Tüm Windows 10 versiyonlarında olmasa da sadece komut istemi ekranından oluşan bir güvenli mod seçeneği de Windows için mevcut. Bu mod ise hasarı daha fazla olan işletim sistemlerinde daha sık kullanılıyor.

Peki, Windows 10’da Güvenli Mod nasıl açılır?
Güvenli modun başlatmak için birkaç farklı seçenek olsa da bu seçeneklerden en kolayı Güvenli Modu ayarlar menüsünden başlatmak olabilir.

Bunun için başlangıç menüsünden ayarlar menüsüne tıklanır. Ayarlar’ın içinde Güncelleştirme ve Güvenlik menüsünde yan barda bulunan Kurtarma seçeneğine tıklanır.

Gelişmiş başlangıç seçeneğinin altındaki “Şimdi yeniden başlat” seçeneğine tıklanır. Açılan menüde Sorun giderme, gelişmiş seçenekler, başlangıç ayarları seçilir.

Başlangıç ayarlarından istenilen güvenli mod seçeneğine tıklanarak güvenli mod aktif hale getirilebilir

Üst Alt