Son Konu

İstismarcı Şeyhin Avukatı: 'Madem Tacize Uğramış Niye Tekrar Dergaha Gelmiş, Demek ki Akıllanmamış'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-372349d1b82f4d0c12509b34d59587082503e652.jpg

Uşşaki tarikatının başkanı olduğu ileri sürülen Eyyüp Fatih Şağban, müridinin 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği gerekçesiyle tutuklu bulunuyor.

Kendisini Uşşaki tarikatı piri olarak tanıtan ve müridinin 12 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunduğu savıyla tutuklu yargılanan "Fatih Nurullah" takma isimli Eyyüp Fatih Şağban, ikinci kere hakim karşısına çıktı.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine nazaran Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında, sanık avukatı 14 kişinin şahit olarak dinlenilmesini talep etti. 

Sanık Şağban'ın avukatı, şahit olarak gösterilen 14 kişinin de olayın yaşandığı periyot tıpkı meskende yaşadığını belirtti.

Savcılık, sanığın tutukluluk halinin devamını talep ederken, mağdur çocuğun ve ailesinin avukatı Sakarya Barosu Lideri Abdürrahim Burak, sanık avukatının 14 şahit dinletmek istemesinin duruşmayı uzatmayı amaçladığı tabir etti.

Avukatı, Şağban'a kumpas kurulduğunu söyledi

Sanık avukatı, Şağban'ın kumpas kurbanı olduğunu tez etti ve dinletmek istediği şahitlerin bu kumpasın şahidi olduklarını ileri sürdü. 

Avukat ayrıca, "Hodri meydan diyoruz. Tüm telefonlara el konulsun, dökümleri çıkartılsın. Kumpas ortaya çıkacak" dedi.

Sanık avukatı, şu tabirleri kullandı: 

"Çocuğun savcılık ve mahkemedeki sözleri tutarsız" diyen sanık avukatı, "Ben 12 - 13 yaşında bir çocuk olsam ve tacize uğrasam allak bullak olurum.  Çocuk 2 sene evvel de tacize uğradığını söylüyor. O vakit niçin tekrar dergaha gelmiş, demek ki akıllanmamış" dedi.

Bu kelamlar üzerine mağdur çocuğun avukatları ile sanık avukatı ortasında tartışma yaşandı.

'Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, FETÖfil olarak görüyorum'

Davada kelam verilen sanık Eyyüp Fatih Şağban, "Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, FETÖfil olarak görüyorum. Kumpasa uğradım" dedi.

Şağban, "Konuşmalarda geçen 70 bin TL lafı, çocuğun annesinin söylem ettiği sayıdır. Yapılan keşifte tezlerin gerçekleşmeyeceği ortaya çıkmıştır. Hakkımda sorgusuz sualsiz süreç yapıldı. Herkes bu türlü bir iftiraya maruz kalabilir. 80 milyon insan tehdit altındadır" formunda konuşarak kendini savundu.

Savcılığın tutukluluğun devamı talebine ait beyanda bulunan Şağban, "Yaşımın ileri olması, sıhhat problemlerimin baş göstermesi nedeniyle tutuksuz yargılanmak istiyorum" diye konuştu.

Tutukluluk haline devam kararı verildi

Duruşmaya taleplerin kıymetlendirilmesi için verilen kısa ortadan sonra devam edildi. Mahkeme, sanık avukatının 14 şahit dinlenmesini istikametindeki talebi yargılamanın uzamasına yol açacağı gerekçesiyle reddetti. Kararda, bir sonraki duruşmada makul sayıda şahidin hazır edilmesi halinde dinlenebileceğinin belirtildi.

Savcılığın tutukluluğun devamına ait talebine ait beyanında ise, Şağban'ın avukatı müvekkilinin sıhhat meseleleri yaşadığını ve gerek görülürse kefaletle tutuksuz yargılanmasını istedi.

Mahkeme, sanık Eyyüp Fatih Şağban'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Tutuklu yargılanan Şağban, 28 Mayıs'ta tekrar hakim karşısına çıkacak.

Sanık avukatı, tutukluluk halinin devamına yönelik kararın akabinde, "Adil yargılanma yapılmıyor. Taleplerimizden vazgeçiyoruz. Bir an önce karar verin evrak istinafa gitsin" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Üst Alt