Son Konu

Google, Hayat Kurtarabilecek Bir Özelliği Android'e Ekliyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
google-kelimenin-tam-anlamiyla-hayat-kurtarabilecek-bir-ozelligi-android-e-ekliyor-1564742808.jpg

Acil durum daveti yapmanız gerektiği vakit dakikalar değil, saniyelerin bile büyük bir değeri olabilir. Haliyle tek bir saniye dahi kaybetmek istemezsiniz. Tüm bunların yanı sıra anın baskısı sebebiyle karşı tarafa tatmin edici ya da düzgün malumatlar verememe imkanınız da bulunuyor.

Bu sebeplerin hepsini göz önünde bulunduran Google, Android telefonlara yeni bir acil hizmetler özelliği getirmeye hazırlanıyor. Özellik, tek bir hareketinizle birlikte sizin konuşmanıza muhtaçlık olmadan gerekli malumatları acil yardım ekiplerine verecek. Bu sayede süratli, açık ve kaliteli bir muhabere kurulabilecek.

524067a284c56ec2338846de5ba6f8ec723788c2.jpeg

Google'ın geliştirdiği yeni yol, içerisinde üç adet acil durum seçeneğini barındırıyor. Bunlardan biri sıhhat, gayrısı itfaiye, sonuncusuysa polis olarak önümüze çıkıyor. Kullanıcılar, 911'i aradıktan sonra sırf içerisinde bulundukları duruma en iyi olduğunu düşündükleri hizmeti seçiyor ve Google'ın otomatik asistanı, gerekli görüşmeyi karşı tarafla gerçekleştiriyor.

Google'ın test ettiği sistem, öncelikle karşı tarafa otomatik bir ses kaydıyla konuştuğu haberini veriyor. Akabinde kişinin konumunu paylaşan sistem, ne istediğini açıkça lisana getiriyor. Gayrı bir deyişle iletinin ahir "Sağlık desteği istiyorum", "İtfaiye istiyorum" ya da "Polis istiyorum" üzere ibareler bulunuyor.

Bu yeni özellik, konuşma bozukluğu olan bireylerin yanı sıra konuşmanızın tehlike arz edebileceği (örneğin kaçırılma hikayeleri vb.) hadiselerde da ziyadesiyle kullanışlı olacak. Tüm bunların yanı sıra gerekli haberler karşı tarafa iletildikten sonra isterseniz davetinizi alan insanla konuşmaya devam da edebileceksiniz. Kısaca özetlemek gerekirse özellik büsbütün yarar üstüne şurası diyebiliriz.

Google, acil hizmetler için geliştirdiği bu özelliği birinci olarak Pixel cihazlara getireceğini belirtti. Önümüzdeki aylarda geleceği belirtilen özelliğin, Pixel cihazların akabinde sair cihazlara da geleceği düşünülüyor. Özelliğin gelmesiyle birlikte acil durumlarda yapılan görüşmelerin çok daha anlaşılır gerçekleşeceği, bu sebeple yardımın çok daha süratli ve sahih bir formda ulaşabileceği de belirtiliyor.

Üst Alt