Son Konu

Gündem İsimlerinden Olan Veyis Ateş'in Ahmet Şık Hakkında Bulunduğu İddialara Cevap Geldi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-87c2e7064acdd4ace2d78a0455614b88e8a99292.jpg

Bakalım ilerleyen günlerde bizi ne bekliyor...

Tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ile telefon görüşmeleri ortaya çıkan Veyis Ateş, Ahmet Şık ile ilgili birtakım argümanlarda bulunmuştu.

twitter.com
Ahmet Şık ise kendisine argümanda bulunan Veyis Ateş'e yanıt verdi:

Sanırım bir 10 yıl olmuştur, Veyis Ateş’le tanışalı. Birbirimize bilhassa mesafelendiğimizden değil fakat o günden bu yana vakit zaman hâl hatır sormanın ötesine gitmeden devam eden bir bağlantımız oldu. Birbirimize karşı birbirimizi kıracak rastgele bir şey de geçmedi ortamızda. Ve tüm samimiyetimle söylüyorum bu son tartışmaların içinde yer alan ismin Veyis Ateş olmasından ötürü üzgünüm. Hem meslek etiğini ayaklar altına alan hem de yasal olarak kabahat teşkil eden bir fiilin içinde olmasından ötürü üzgünüm. Yakıştıramadım. Ancak bugün yaptığı iki başka açıklama ile aslında kendisine yakışanı yaptığını kanıtlamış oldu. Ve bu açıklamalarına dair birkaç kelam etmek kural. İlk açıklamasında yayınladığım ses kaydında yer alan sesin kendisine ilişkin olmadığını argüman edip o bildik savunmayı yapmış: “Sezgin Baran Korkmaz ve örgütünce, yasa dışı yollarla kaydedilen ve farklı telefon konuşmalarımdan kaydedilerek oluşturulan bu ses kaydının, montajlanma sistemiyle oluşturulduğu açıktır.” Bu çok tanıdık savunu için söyleyeceğim tek şey şu ki kimse aptal değil.

"Veyis Ateş, Halk TV’deki yayında Sezgin Baran Korkmaz’la tez edilen içerikte olmayan bir grup görüşmeler yaptığını kendisi de kabul etmişti."

O konuşmaları yaptığı tarihlerde de Sezgin Baran Korkmaz, Ateş’in bugünkü açıklamasında ısrarla vurguladığı üzere “Ulusal ve milletlerarası yargıda dolandırıcılık argümanıyla aranan” biriydi. Ulusal ve memleketler arası yargıda dolandırıcılık savıyla aranan birinin neden sıkıntısını çözmeye çalışmak istediğini ve bunun bir gazetecilik “hayırseverliği” olup olmadığını da Ateş’in kendisi şayet hakikate bağlı kalarak açıklarsa hepimiz öğreniriz. Şayet ki panik halinde saçmalamak yerine hakikatleri konuşursa bu iyiliksever teşebbüsünün, 20 yıldan uzun vakittir dostluğu olduğu Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olmasıyla ilgisi olup olmadığı da ortaya çıkar. Veyis Ateş, "Sahibi tutuklanan birtakım şahıslar, iş üstü yakalanmanın telaşıyla ivedilikle montajlanmış bu ses kaydını tıpkı geçmişteki örnekleri üzere toplumsal medyada servis etmişlerdir” demişsin. Buna karşılık vermek bile gereksiz. Bilmelisin ki bir sahibim olsaydı Sezgin Baran Korkmaz’dan istenilen 10 milyon Euro rüşvet için beni de aracı kılmak isterlerdi. Bir sahibim olsaydı ben de Silivri Hapishanesinde değil mafya usulleriyle gasp edilmiş Paramount otelde kalırdım. Ve bir sahibim varsa o katiyen kendimden daha fazla hürmet duyduğum hakikatten diğeri değildir. Şayet nitekim suçlanacaksam, hakikati anlatabilecekken anlatmamak üzere ağır bir kabahat işlersem olmalı.

"'Dokunulmazlık zırhına sığındığımı' argüman etmişsin lakin bu ülkede heyeti mafya tertibinin sahibi ya da aparatı olanlara sırtını dayamayan hiç kimsenin dokunulmaz olmadığını hala dokunulamayan biri olarak sen benden daha düzgün bilirsin."

Artık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile seni aracı kılarak görüşmek istediğimi söylemişsin ki tartışmaların odağına yerleştiğin günden bu yana söylediğin tek gerçek bu olsa gerek. Lakin bu doğruyu da “Bakan Beyefendi ile siyaseten uzlaşamadığını fakat halini çok beğendiğini söylemedin mi?” diyerek kendince kullanışlı hale getirmek istemişsin. Manipüle ettiğin doğruyu da açıklayayım ki boşluk kalmasın. Süleyman Soylu’nun istifa ettiğini açıkladığı gece ve sonrasında yaşananlara dair yazdığım yazı için görüşmek istediğim ve aranızdaki yakınlığını bildiğim için seni arayıp talebimi sana ilettiğim doğrudur. Devamı da şöyle oldu. Beni arayıp Soylu’nun görüşmek istemediğini söyleyince ben de “Madem görüş vermiyor, yazıya baksın yanlış bir şey yazmak istemiyorum” dedim. Palavra hakikat bilemem lakin bana cevaben, yazının içeriğinin yanlış olmadığının Soylu tarafından teyit edildiğini söyleyince ben de yazıyı yayınladım. Merak edenler için yazının linkini şuraya bırakayım: Şunu da söylemek gerek ki geçmişte hakaret edip hırsızlıkla suçladığı şahsa menfaati için diz çöküp biat ettikten sonra teşekkürsüz cümle kuramayan haysiyet yoksunlarına, işkenceyi savunan ve işkencecileri koruyanlara senin üzere “sayın” demem. Prensipleri menfaatlerine ezdirenler, insanlık cürmünün azmettiricisi ve gözetici olanlar saygıyı hak etmez. İktidara yerleşmiş faşizmin aparatı olan biriyle siyaseten uzlaşamadığım üzere ortada beğenecek bir tutum da aslında yoktu.

"Herkes üzere ben de telefonlarımın dinletildiğinden eminim. Sahibinden istersen ortamızda geçen ve kayda alınmış olduğunu düşündüğüm bu konuşmamızı da yayınlayacağından kuşkum yok."

Kelam bu yasa dışı faaliyeti için dava açmayacağım. Zati kendisi, kozmik hukuk normlarını kendine rehber eden bir yargının hükümran olduğu bir hukuk tertibinde, sahipleri ve sahibi olduğunu düşündükleriyle yargılanacaklardan biri olacak. Zira liyakatle sahip olunmayan makam ve mevkilerde oturanlar var gücüyle adaletsizliğe tutunur. Hukuksuzluğa göz yumar. Hukuksuzluk üzerine konseyi bir nizamın hata ortağına dönüşür. Ve güce sahip olanla o güce biat edenlerin menfaatleri ortasındaki istikrarın toplamından adalet çıkmaz. Ama şüphesiz bu değişecek. Bu tertip yıkılacak ve bir gün hepiniz gideceksiniz. Biz de devam edeceğiz. Eski hayatımızı daha hoş kılarak o denli devam edeceğiz. Artık siz buradasınız ve iktidardasınız diye her şeyin dağılmasına müsaade vermeyeceğiz. Ne gitmenizin büsbütün imkânsız hale gelmesine ne de kurduğunuz mafya tertibinin devam etmesine müsaade vermeyeceğiz. Barışın hâkim olduğu, hukuk ve demokrasi normlarının karar sürdüğü eşit ve adil bir Türkiye’yi herkes için var edeceğiz.

Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Üst Alt