Son Konu

Boşanma Aşamasındaki Eşini Felçli Bırakan Adama 'Gelecekteki Hayat' İndirimi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fe0af23c1dedc3b3f9190311e8f51d3edb06e2a2.jpg

Eşi Handan Aşkın’ı silahla vurarak felç olmasına sebep olan, ağabeyini de ağır yaralayan Emre Aşkın’a verilen ‘iyi hal’ indirimli 23 yıl mahpus cezasının münasebeti açıklandı. Aşkın’ın 'pişmanlığı' ve 'verilecek cezanın geleceği üzerindeki etkileri' indirim sebebi sayıldı. Handan Aşkın, "Peki benim geleceğim ne olacak?" diye reaksiyon gösterdi.

Emre Aşkın ve Handan Aşkın’ın evliliklerinden 2 çocukları olmuştu. Ortalarında yaşanan uyuşmazlıklar nedeniyle Handan Aşkın, eşine boşanma davası açarak başka konuta taşındı. 11 Mart 2016 günü, Handan Aşkın ve ağabeyi Sedat Sevin, eşyalarını almak için İstanbul Gaziosmanpaşa’daki konuta gitti. Bu sırada Emre Aşkın, mevt tehditleri savurarak silahını çekti ve iki kardeşe kurşun yağdırdı. İki kardeş ağır yaralandı. Handan Aşkın, felç kalırken bedenindeki bir kurşun da çıkarılamadı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Emre Aşkın’ı, Handan Aşkın’ı ve Sedat Sevin’i ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatlerinden âlâ hal indirimi uygulayarak 29 yıl 2 ay mahpus cezasına çarptırdı. Belgeyi inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, cezayı fazla bularak ‘makul’ ceza verilmesi için kararı bozdu. Tekrar görülen davada, Emre Aşkın, 23 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Hukuka karşıt

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta'nın haberine nazaran, mahkeme gerekçeli kararında, Emre Aşkın’ın ‘pişman olması’ ve ‘verilecek cezanın geleceği üzerindeki mümkün etkileri’ni lehine indirim sebebi olarak açıkladı. Kararda, öldürme kastıyla hareket edilse de olayın teşebbüste kaldığına vurgu yapıldı. Handan Aşkın’ın avukatı Gül Erdoğmuş karara itiraz etti. Dilekçede, “Handan Aşkın istikametinden yapılan ceza indirimi izahatsiz bırakılmıştır. Her iki mağdur tarafından tayin edilen cezada evrakta somut hiçbir değişiklik olmamasına karşın güzel hal indirimi uygulanması hukuka aykırıdır” denildi.

"Ödül üzere indirim"

Karara isyan eden Handan Aşkın, “Kravat takıyor, pişmanım diyor, uygun hal indirimi yapılıyor. Benim hayatımın yarım kalması, bir şeyleri tek başıma yapamamam, bağımsız olarak hareket edememem, hayata dahil olamamam göze alınmıyor. Ödül üzere indirim yapılıyor. Mahkeme onun gelecekteki hayatı üzerindeki tesirini düşünerek cezasında indirim yapmış. Pekala ya benim gelecekteki hayatım ne olacak?” dedi.

Tehditler sürüyor

Mahpus cezasını 23 yıl 4 aya indiren mahkemenin kararına isyan eden Handan Aşkın, boşanma davalarının da hala devam ettiğini belirtti. Emre Aşkın’ın tehditlerine devam ettiğini söyleyen Handan Aşkın, "Malulen emekli oldum, emekli maaşımın dışında hiçbir gelirim yok. Mesken işlerinde de çocuklarım yardım ediyor. Bu soyadından kurtulmak istiyorum. Onun hak ettiği cezayı alması için ben bu kadar çırpınırken o daha çok indirim alıyor. Dolaylı yollardan kulağıma geldi. Diyormuş ki; ‘Sosyal medyada çok gözükmesin, kendini bu kadar rahat hissetmesin, bir firar etmeme bakar, kaldığım işe devam ederim.’ Çıkarsa kaldığı yerden devam edecek hayatımı zindana çevirecek" dedi.

Üst Alt