Son Konu

Mikroçip Sorunu Ford'a Fabrika Kapattırdı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-11797210d29156ad56055e016ddd66e52bc52939.jpg

Dünyada otomotiv kesimini vuran mikroçip tedarik sorunu Türkiye'deki otomotiv fabrikalarını da etkiledi. Ford Otomotiv fabrikasını 6 gün mühletle kapatma kararı aldı.

Mikroçip tedariğinde yaşanan zahmetler devam ediyor. Tüm dünya genelinde otomotiv bölümünü etkileyen mikroçip tedarik sorunu Türkiye'de üretim yapan fabrikaları da vurdu.

Ford Otomotiv, Türkiye'de bulunan fabrikalarını 3 Nisan 9 Nisan ortasında 6 gün müddetle üretime kapattı. Bu süreçte bakım ve üretim sınırlarının yeni yatırımlara hazırlık hedefiyle düzenlenmesi çalışmaları yapılacak.

"Altı gün mühletle orta verilecektir"

Şirketten yapılan açıklama şöyle

2020 yılı birinci çeyreğinden itibaren tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında birçok dalın elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, bilhassa otomotiv dalında son yıllarda daha da ağır kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun tahliline ve ana üretim sınırlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ilişkin malzemelerin verimli formda kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik derdinin mümkün tesirleri en aza indirilmektedir.

Bu kapsamda, Kocaeli yerleşkemizde yer alan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarımızda mikroçip kullanımının ağır olduğu birtakım parçaların yurtdışından tedarikinde yaşanan kısıtlar nedeniyle üretime 3 Nisan 2021'den 9 Nisan 2021 tarihine kadar altı gün müddetle orta verilecektir.

Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen kelam konusu üretim duruşu mühletince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir.

Üst Alt