Son Konu

Erdoğan ile Macron Görüşmesinin Ardından Fransız Akademisyenlerin Çalışma İzni Kısa Süreli Uzatıldı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6fdcf315be19dac99d6bcafeba34149f5b9adbee.jpg

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ortasında geçen hafta görüntü konferansı aracılığıyla gerçekleşen görüşmenin akabinde Galatasaray Üniversitesi’nde misyonlu Fransız akademisyenlerin çalışma müsaadeleri kısa müddetli uzatıldı.

Euronews Türkçe’nin aktardığına nazaran, Fransız Haber Ajansı (AFP), Erdoğan-Macron görüşmesinin akabinde 14 Fransız akademisyenin çalışma izinin YÖK tarafından üç ile altı ay ortasında uzatıldığını duyurdu.

Bununla birlikte sayıları 6 yahut 7 olduğu iddia edilen Fransız akademisyene ise hala çalışma müsaadesi verilmediği ortaya çıktı.

Türkiye'nin misilleme kararı

Buradaki Fransız akademisyenlerin değerli bir kısmının çalışma müsaadeleri, “B2” düzeyinde Türkçe bildiklerini kanıtlayan dokümanları sunamadıkları için geçen yıldan bu yana uzatılmıyordu. Bu imtihanı şu ana kadar 6 Fransız akademisyenin geçtiği bildirildi.

Fransa’nın ülkesinde çalışan yabancı imam ve öğretmenler için en az "B2" düzeyinde Fransızca lisan bilme kaidesi getirmesinin akabinde "misilleme olarak YÖK tarafından bu tarafta bir karar alındığı" belirtiliyor.

YÖK yaptığı açıklamada, 14 öğretim görevlisinin müsaadelerinin uzatılmasının kendilerine "B2'ye eşit yahut daha yüksek Türkçe yeterliliğini belgeleyen bir doküman sunmaları" için vakit vermeyi amaçladığını bildirdi.

Fransız akademisyenler yansılı

Bununla birlikte, büyük bir kısmı bu yıl Türkiye’ye gelen öğretim üyelerinin çalışma müsaadelerinin neden uzatılmadığı sorusuna ise açıklık getirilmedi.

Tahsil yılı temmuzda sona ermesine karşın, kimi öğretim görevlilerine yalnızca haziran ayına kadar müsaade verilmesi de dikkat çekerken AFP, bir Fransız akademisyenin, “Çok rastgele ve büsbütün anarşik bir durum” biçimindeki yansısına yer verdi.

Suriye, Libya, Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili görüş ayrılıkları, Paris ve Ankara ortasında son aylarda gerginliğin tırmanmasına yol açmıştı.

Galatasaray Üniversitesi, Ankara ve Paris ortasında imzalana özel muahede ile 1992 yılında kuruldu.

Üst Alt