Son Konu

Huawei'nin işletim sistemi HarmonyOS Android'ten çok daha iyi görünüyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
harmony-CSrD_cover.jpg

Amerikan ambargosu altında Google servislerini ve daha evvel tedarik edebildiği kimi teknolojik ekipmanları kullanamayan Huawei, Android işletim sistemini kullanmaya devam ediyor. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması nedeniyle tüm üreticiler tarafından kullanılabilen Android 'e yeni bir rakip geliyor.

Huawei tarafından geliştirilen ve HarmonyOS 2.0 olarak isimlendirilen yeni sistemin birinci imgeleri sızdırıldı. Arayüzün ayrıntılı olarak incelendiği görüntü Çin'in toplumsal medya platformu Weibo'da paylaşıldı. Arayüze birinci bakıldığında tasarımsal olarak yenisi yakalamayı başaran Huawei, en büyük değişikliği bildirim ve denetim merkezinde gerçekleştirdi.

Sağ üst kısımdan aşağı yanlışsız kaydırıldığında ulaşılabilen yeni denetim merkezi aygıtın her ayarının süratli bir biçimde değiştirilmesine imkan sunuyor. Birinci bakışta MIUI 12 arayüzüne benzerlik gösterdiği farkedilen HarmonyOS 2.0 denetim merkezinde Wi-Fi, Bluetooth ve taşınabilir bilgi denetimi tek dokunuşla gerçekleştiriliyor.

HarmonyOS, Android tabanlı bir arayüz de olabilir

Aygıtın sol üst kısmından aşağı gerçek kaydırma hareketi yapıldığında arama ekranının ve orta kısımdan kaydırıldığında bildirim panelinin açıldığı görülüyor. Ekran hareketleri ile aygıtın idaresinin kolaylaştırıldığı gözlemlenen yazılım Huawei Mate 40 Pro üzerinde çalışıyor. EMUI 11 arayüzü ile benzerlik gösteren lakin değişikliklerin de gözlemlendiği yazılım aygıtın varsayılan uygulama açılışlarını hızlandırdığı belirtilmekte. Üçüncü parti uygulamalardaki açılış suratı hakkında şimdi yorum yapılmayan yazılımda farklı görüşlerde bulunmakta.

HarmonyOS 'in bir işletim sistemi olmadığı ve Android kaynak kodları üzerinde çalışan bir arayüz olduğu tarafında fikirler bulunuyor. Bunun yanı sıra HarmonyOS 2.0 'ın Android'den bağımsız yeni bir işletim sistemi olduğu istikametinde tezler da bulunmakta. Önümüzdeki aylarda daha çok bilginin ve sızıntının paylaşılacağını umduğumuz Huawei'nin yeni yazılımının birinci olarak orta üst segmentte bulunan aygıtlara dağıtılması bekleniliyor.

Üst Alt