Son Konu

Yapay zeka ile hırsızlar önceden tespit edilebilecek!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
maxresdefault-C94l_cover.jpg
maxresdefault-C94l_cover.jpg

VaakEye isimli güvenlik sistemi, güvenlik kameralarından gelen anlık imgeleri denetim ederek, birinin ne devir hata işleyeceğini tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor ve bunu yaparken %81 tutarlılık nispeti sunuyor.

Yapay zeka ile hırsızlar evvelden tespit edilebilecek!

VaakEye sistemi, kamera imgelerini daima takip ederek kuşkulu davranan bireyleri tespit ediyor ve çalışanlara durumu bildiriyor. Çalışanlar manzaraları inceleyip bir günah olup olmadığını tespit ediyor ve buna nazaran harekete geçiyor. VaakEye sisteminin yakında Amazon üzere kasiyersiz mağazalar da kullanılacağı söylentiler arasında.

Sistem geçmiş hata manzaralarını izleyerek öğreniyor!

Japonya merkezli VaakEye birinci eserini Mart 2018’de müşterilerle buluşturmuştu. Güvenlik kamerası başına 162 dolara mal olan güvenlik sistemi, bulut tabanlı derin öğrenme yetisine sahip yapay zeka ile anlık gelen tüm imgeleri denetim ediyor ve kuşkulu imgelerde ikaz veriyor. Sistem 100 bin saatten daha uzun manzaralarla eğitildi.

VaakEye imgelerde hatayla bağlantılı davranışlar tespit etmeyi öğrendi. Bu davranışlar arasında telaşlı bir halde etrafa bakmak, güvenlik kameralarını aramak ve olağandan biraz daha süratli hareket etmek üzere hareketler bulunuyor.

VaakEye sistemi ayrıyeten raftan alınan bir eserin cebe ya da bir çantaya atıldığını da algılayabiliyor. Her hareket şüphelilik seviyesine nazaran bedellendiriliyor. Bir müşteri makul bir eşiğe ulaştığında sistem görüntü kaydıyla birlikte bir alarm gönderiyor. Tanaka “Sistem Japonya’da 50 mağazada kullanılıyor. Yerküreye açılmaya hazırlanıyoruz. Şimdilik deneysel datalar kullanılarak günahların algılanmasında yüzde 81’lik bir isabet orantısına sahibiz.” diyor.

Ryo Tanaka’nın kurduğu üçüncü teşebbüs olan VaakEye sisteminin hedefi, yapılandırılmamış doneleri yönetebilmek. Tanaka “Yapılandırılmamış dataların idaresini yapacak bir şirket için evvel medya imgelerinden insan davranışını algılamaya odaklanmam gerektiğini düşündüm.” diyor.

Üst Alt