Son Konu

'Burada Meyve Yetişmez' Dediler: 6 Yıl Uğraşıp Bozkırın Ortasını Vahaya Çeviren Adam

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-495bc21eb1706312dcc7f1cc68ee2b855df6098b.jpg

Ağrılı Abdulkadir Arkanın, Ağrı Dağı eteklerindeki çorak toprağını, diktiği meyve ağaçlarıyla adeta bir vahaya çevirdi.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Örtülü Köyü'ndeki 5 bin 137 metre yüksekliğinde bulunan Ağrı Dağı eteklerinde meyve bahçesi kurmak isteyen Gerinin, 2015 yılında buradaki 33 dönümlük çorak araziyi satın aldı.

Bölgede sondaj yaparak su bulan Arkanın, daha sonra kum fırtınası ve rüzgarın ağır olduğu bölgede toprağının etrafını taş duvar örerek kapattı.

Sulama sistemini oluşturduktan sonra toprağa meyve ağaçlar diken Arkanın, 6 yıl evvelki çorak araziyi adeta bir vahaya dönüştürdü.

Çocukluk hayali

Abdülkadir Gerinin, yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana her vakit tabiata karşı bir hayranlık duyduğunu ve ağaçlarla dolu bir bahçe hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

30 yıllık çıkarını yatırdı

Ağrı Dağı'ını çok sevdiğini söz eden Gerinin, "Bu bahçeyi kurmak için 4 vincimi sattım. 30 yıllık yararımın hepsini bu bahçeye yatırdım. Çok mutluyum. Buraya 11 çeşitten oluşan 4 bin 500 ağaç diktim. Elma, ayva, kayısı, armut, badem, kiraz, vişne, şeftali ve erik üzere meyveler yetiştiriyoruz" diye konuştu.

Hayaliyle dalga geçtiler

Arkanın, bahçeyi birinci kurmaya karar verdiğinde etrafındakilerin "burada meyve yetişmez" diyerek kendisiyle dalga geçtiğini belirterek, buna karşın hayalini gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadığını lisana getirdi.

'Bugüne kadar hiç satış yapmadık ve kimseden para almadık'

Meyveleri bahçeye gelen ziyaretçilere fiyatsız verdiğini aktaran Arkanın, "Bugüne kadar hiç satış yapmadık ve kimseden para almadık. Bahçenin girişinde 99 meyve ağacından oluşan özel olarak Esma-ül Hüsna bahçesi yaptık. Bu bahçede her meyve tipinden ağaçlar bıraktık. Bakımını ve sulamasını yapıyoruz ancak içerisinden meyve yemiyoruz. Bilhassa turistler Ağrı Dağı tepe tırmanışı sonrası gelip bahçeyi geziyorlar" diye konuştu.

Takviyelerinden ötürü Vali Osman Varol'a teşekkür eden Arkanın, tabiatta huzur içinde vakit geçirdiğini kelamlarına ekledi.

Üst Alt