Son Konu

Mehmet Ceyhan: Salgını Bu Şekilde Kontrol Altına Alamayız

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
prof-dr-mehmet-ceyhan-salginin-bu-sekilde-kontrol-altina-alinamayacagini-soyledi-1615065606.jpg

Koronavirüs salgınında yaptığı açıklamalarla tanınan Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu hafta prestijiyle uygulanmaya başlanan kademeli olağanlaşma süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, husus hakkında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ne vatandaşların ne de iş yerlerinin tekliflere uymadığını belirterek "Görünen o ki ne vatandaş ne iş yerleri tekliflere uymuyor. Ya uymalarını sağlayacağız ya da İstanbul başta olmak üzere yeni olay artışlarına hazırlıklı olacağız" tabirlerini kullandı.

'Salgını bu halde denetim etmek mümkün değil'

baec33ff26f7ba27352bc17d101996f9b9cdc166.jpeg

Mevcut formüllerle salgını denetim altına almanın mümkün olmadığını lisana getiren Ceyhan, "Lokal tedbirlerle, seyahat kısıtlaması olmaksızın, salgını denetim etmek mümkün değil. Alınacak tedbirlerin bütün yurtta tıpkı anda uygulanması gerekir" dedi.

Çok yüksek riskli vilayetlerden daha az riskli vilayetlere olan trafik dikkat çekiyor:

dfe510f07a9c141f5ef31c838a98387f924b7646.jpeg

Ceyhan, Sıhhat Bakanlığı tarafından paylaşılan vilayetlere nazaran risk durumu haritasına nazaran 'çok yüksek riskli' olarak tanımlanan kentlerden daha az riskli olan kentlere olan trafiğe dikkat çekerek şu soruları sordu:
  • Doğu Karadeniz'den her gün kaç kişi diğer kentlere gidiyor?
  • Turuncu Mersin ve Tarsus'tan kaç kişi öğle sarı Adana'ya gidiyor?
  • Bunların ne kadarında mutasyonlu virüs var biliyor muyuz?
'Aşı yüzde 100 koruyormuş üzere yaşamayın'

20094e825616e8bbd51e7d24e4c75a6c76b8fd37.jpeg

"Aşı çıktı, virüs bitti" niyetine kapılanları uyaran Ceyhan, "Aşı alışılmış ki gözetici lakin bu kadar kısa müddette ve 18-60 yaş ortasındaki sağlıklı bireylerde yapılan Faz 3 çalışma sonuçlarıyla yüzde 100 korunuyormuş üzere yaşamayın lütfen" dedi.

Son olarak genel bir kıymetlendirme yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şunları kaydetti: "Özetle; dünyada olaylar azalırken bizde artıyor, bu türlü davranmaya devam edersek virüs olumlu bir mutasyona uğramadıkça işimiz evvelki artışlardan daha güç olacak"

Üst Alt