Son Konu

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! Yerli Google, Apple ve Facebook geliyor!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yerli-amazon-BSlr_cover.png

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, teknolojik gelişmelere dair kıymetli açıklamalarda bulundu. Teknoloji devi şirketlerin yerli ve ulusal muadillerinin yapılmasını amaçladıklarını söyleyen Koç, çarpıcı tabirler kullandı. Buna nazaran Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft ile misal kalitede işler çıkartabilecek yerli ve ulusal teknoloji devlerinin ortaya çıkması sağlanacak. Yani en azından temel amaç bu olarak gözüküyor.

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! Yerli Google, Apple ve Facebook geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, dünya GAFAM'dan büyüktür diyerek bu mevzuda ne kadar argümanlı olduklarını da ortaya koydu. Koç;

"Sayın Cumhurbaşkanımız her vakit diyor ya, 'Dünya beşten büyüktür'diye, ben de dijital manada onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik bilgilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yeyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi sinemaları izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip." tabirlerini kullandı.

yerli-google-QzDa.jpg

Şirketlerin bu kadar büyük bir bilgi bilgisine sahipken özgürlük ve demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyleyen Koç, kelamlarını "Zira bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Şayet bu firmalar ellerindeki bütün bilgileri birbirleriyle paylaşsalar halimiz harap olur. Bu manada bakıldığında bilgi güvenliği bizim hudutlarımızın güvenliği kadar kıymetli ve önceliklidir" diyerek noktaladı.

Üst Alt