Son Konu

Cinsel İstismar İddiasıyla Yargılanan Öğretmene Beraat: 'İnandırıcı Delil Elde Edilemedi'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-79217ae959f0694a17da23c644493e26c93d3219.jpg

Öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu tez edilen kontratlı spor öğretmeni M.A. hakkında kanıt yetersizliği gerekçesiyle beraat kararı verildi. Mağdurun annesi ise karara reaksiyon gösterdi.

İstanbul Ataşehir’de bulunan bir ilkokulda 10 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu tez edilen kontratlı spor öğretmeni M.A. hakkında, mağdur ve şahidin “Kucağına alıp, öpüyordu” halindeki tabirine rağmen hakkında kanıt yetersizliği gerekçesiyle beraat kararı verildi. Mahkeme üyelerinden birinin muhalefet şerhi koyduğu karara reaksiyon gösteren mağdurun annesi E.Ş ise “Adalete olan inancımı büsbütün yitirdim” dedi.

Ataşehir’de bulunan Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu’nda 2020 yılında kontratlı spor öğretmeni M.A’nın, 10 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu tez edildi. Çocuk izleme merkezinde tabiri alınan mağdur öğrenci “Beni daima öpüyordu. Kalçama dokunuyordu. Bunu kimi arkadaşlarıma da yapıyordu. Daima ailevi meselelerini anlatıyordu. Mutsuz olduğunu söylüyordu. Dersten sonra beni en sona bırakıp sıkı sıkı sarılıyordu” sözlerini kullanmıştı.

"Bizi de kucağına alıyordu, lakin erkek çocuklarını kucağına almıyordu"

Cumhuriyet'ten Kübra Köklü'nün haberine nazaran, İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı” kabahatinden yargılanan kontratlı spor öğretmeni M.A., hakkında karar çıktı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık M.A. ve avukatı katılırken, mağdur çocuğun ailesi ve avukatı salonda hazır bulundu. Duruşmada dinlenen 10 yaşındaki şahit, “Kendisi spor öğretmenimizdi. Sanık, mağdura daha farklı davranıyordu. Mesela onu yanağından öpmüştü. Onun da öpmesini istemişti. Bize nazaran onu daha fazla kucağına alıyordu. Bizi de kucağına alıyordu. Lakin erkek çocuklarını kucağına almıyordu” dedi.

Son savunması sorulan tutuksuz sanık M.A. “Ben hiçbir çocuğu başkasından ayırmadım. Bir öğrenci çok güzel hareket etmişse örneğin çarpıyorum. Kucağıma alıp sevip ondan sonra bırakıyorum. Hiçbir makus niyetim yoktur” dedi. Sanık son kelamında beraatine karar verilmesini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, “Sanığın cinsel istismar kastıyla hareket ettiğine dair cezalandırılması gerektirir her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğini” belirterek, M.A’nın beraatine karar verdi.

Muhalefet şerhi koydu

Mahkeme heyeti üyelerinden biri karara muhalefet şerhi koydu. Şerhte, “ Sanığın mağdureyi başka çocuklardan farklı olarak daima derse başladığında öptüğü, kucağına aldığı, sırtına aldığı, sanığın süreklilik arzeden bu aksiyonlarının tanım edilen çocuğun cinsel yaşından küçük olması nedeniyle sanığın 5 yıldan az olmamak üzere cezalandırılmasına karar verilmesi gerekir. Sanığın cezalandırılması gerektiği kaanatinde olduğumdan beraati istikametindeki sayın çoğunluğun görüşlerine katılmıyorum” ifadelerine yer verildi.

'Adalete olan inancımı büsbütün yitirdim'

Karara reaksiyon gösteren mağdurun annesi E.Ş, “Adalete olan inancımı büsbütün yitirdim. Çocuğuma yapılanı fark edip şikayetçi olduğum için ben cezalandırıldım. Mahkeme lideri şahide ‘mağdur hoş olduğu için mi ona daha farklı davranıyordu’ diye sordu. Bu soruyu duyar duymaz başımdan kaynar sular döküldü. Devlet okulunda bu türlü bir şey meydana geldi. Lakin ceza verilmedi. Öğretmenin yaptıklarını görmezden geldiler. Kararın bozulması için İstinaf Mahkemesi’ne başvuracağız” diye konuştu.

Üst Alt