Son Konu

'Erkeklerin Yanında Oynayamazsın' Sözlerine Maruz Kalan Merve Akpınar: 'Ben Artık Herkesim'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-a84bf5cf7913b1a69473c59e06faec9faa9ae2de.jpg

Türkiye Hentbol Federasyonu'nun davetlisi olarak gittiği Ankara'da yaptığı konuşmayla dikkati çeken ve başta spor kulüpleri olmak üzere atlet ve sanatkarlardan büyük dayanak gören Şanlıurfalı 13 yaşındaki Merve Akpınar'ın ailesi, ebeveynlerden kız çocuklarını desteklemelerini istedi.

Ankara'daki eğitimleri tamamladıktan sonra Şanlıurfa'daki konutuna dönen genç atletin babası Ali Akpınar, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kızının güç şartlar altında spor yaptığını lisana getiren baba Akpınar, "Düzgün bir saha, yer yoktu, toprakta oynuyorlardı. Hocalarının takviyeleriyle başardılar. Bizler de elimizden geldiği kadar takviye olmaya çalıştık. Başardılar, demek ki isteyince muvaffakiyet oluyor. İnşallah tüm aileler kızlarına takviye olsunlar. Çok duygulandım, ben bunu beklemiyordum, işin gerçeği görünce şok oldum. Demek ki bizim çocukların eksiği yok, biz çocuklarımıza tam sahip çıkamıyoruz." dedi.

Merve dayanaklardan şad

Merve Akpınar ise yaptığı konuşmanın bu kadar büyük kitleye ulaşmasını beklemediğini lisana getirdi.

O yüzden biraz şaşırdığını anlatan Akpınar, "Belki 100 kişi falan görür sanıyordum ancak müzikçilerden müelliflere kadar beni görüp de yorumlar yapıldı. Onlara teşekkür ediyorum. Yaptığım şey nitekim zordu ancak son yaşananlar bana daha fazla tartı verdi. Ben başarabileceğime inanıyorum. Kız çocuklarının umudu ve sesi olacağım. Kız kardeşlerime layık bir sportmen ve kız çocuğu olmaya çalışacağım. Kendime inanıyorum, bana takviye veren öğretmenlerim çok fazlaydı. Ben de emeği olan herkese layık bir sportmen olacağım." diye konuştu.

Sporla ilgilenmeye başladığında yapılan ön yargılı ve yanlış tenkitleri hatırlatan Akpınar, şöyle devam etti:

"Çevreden ve akrabalarımdan yanlış yorumlarda bulunanlar vardı. Benim spor yapamayacağıma inananlar vardı. 'Sen şort giyemezsin, oran buran görünür' diyorlardı. Birinci vakitler aslında onlara inandım lakin sonrasında kendime güvendim. Hocalarım da sağ olsun ailelerimizin rahat etmesi için bize uzun çoraplar aldı, tahlil buldu. Herkesin söylediği ön yargıları yıkacağım. Kız çocuklarının sesi olacağım. Âlâ bir atlet olacağım. Omzumda çok fazla yük var. Bu benim için spora pürüz olmayacak. Derslerime de çalışacağım, sporumu da yapacağım. Benim derslerime hiçbir şey mahzur olmayacak. Şımarmadan devam edeceğim. İlerleyen yıllarda yurtdışına da gidip sporuma devam etmek istiyorum."

Reaksiyonların ailesinden değil etrafından olduğunu lisana getiren Akpınar, şunları kaydetti:

"Ailem bir şey demedi fakat etraftan onlar da etkileniyordu. Benim başarılı olabileceğime inandıktan sonra ailem de desteklemeye başladı. Paylaşımlardan sonra arayan soran çok oldu. Akrabalarımdan çok telefon geldi, telefonlar susmadı. Berbat yorumlarda bulunanlar takip etmeye başladılar. Beni eleştirenler, artık kendi çocuklarına kızmaya başladılar. Bana aferin diyorlar, kendi çocuklarına 'Bu kıza yapamaz dedik lakin bizim çocuktan daha başarılı oldu' diye kızmaya başladılar. Ben artık yalnızca Merve değilim, ben Sultandağı'nda kiraz toplayan Berfin'im, sulama yapan Tuğba'yım, Malatya'da kayısı toplayan Beyza'yım. Ben artık yalnızca Merve değilim, herkesim."

Merve Akpınar, spora yönelmek isteyen çocuklara da seslenerek, "Hayallerinden vazgeçmesinler. Sıkıntılar çıkabilir lakin bunlar pürüz olmamalı. Benim de birçok zorluklarım vardı ancak pes etmedim. Kimse pes etmesin, derslere mahzur değil. Bilgi ediniyorsun, diğer yerleri görüyorsun. O yüzden hayallerinizden vazgeçmeyin." ifadelerini kullandı.

13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar "Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın diyerek daima beni dışladılar" demişti.

Üst Alt