Son Konu

İlhan Şeşen: 'Çok Zor Durumdayım, Belki İntihar Etmem Ama Sokak Çalgıcılığına Başlayabilirim'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b9851a9a64ec76b2e655bc415b9334ff3830546e.jpg

Müzikçi İlhan Şeşen, koronavirüs salgınının müzik kesimine tesirlerini değerlendirirken "Ben tekrar az çok geçmişte para kazanan bir adam olarak onu yedim. Fakat artık çok güç durumdayım. Bu durum üç-dört ay daha sürerse tahminen intihar etmem ancak sokak çalgıcılığına başlayacağım" dedi.

Şarkıcı İlhan Şeşen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının müzik dalına etkilerini değerlendirdi.

Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'e konuşan Şeşen, "Vallahi çok ağır geçti. Ben tekrar az çok geçmişte para kazanan bir adam olarak onu yedim. Lakin artık çok güç durumdayım. Bu durum üç-dört ay daha sürerse tahminen intihar etmem lakin sokak çalgıcılığına başlayacağım. Mecburum buna" dedi.

Şeşen, Cimin'in "Gerçekten mi?" şeklindeki sorusu üzerine "Evet. Açlıktan ölelim mi? Konserler, şenlikler yok; müzik yapılan hiçbir yer açılmazsa ne yapacağım? Benim yapabildiğim bir tek müzik var, münasebetiyle çıkacağım sokağa ve çalgıcılık yapacağım. Benim o denli komplekslerim yoktur. Konut geçindirmek zorundayım" ifadesini kullandı.

Sokak çalgıcılığının müzisyenliğin son mertebesi olduğunu belirten Şeşen, "Hırsızlık, arsızlık yapmıyoruz, müzik yapıyoruz. Sokak çalgıcılığı çok erdemli bir mertebe. Hiç yüksünmüyorum. Sıhhatim elverirse sokağa ineceğim çalmaya" diye konuştu.

'Dayanma gücüm azaldı, açlıktan öleyim mi?'

Şeşen, "Hangi semti düşünüyorsunuz?" sorusuna "Bodrum olabilir. Bir sokak köşesinde oturacağım, çalacağım. İsteyen kolluk kuvveti gelsin kaldırsın, ben de giderim bu sefer öbür tarafta çalarım. Sokakta çalmak bir hata değil. Çalacağım yani dermanım yok, ne yapayım? Dayanma gücüm azaldı. Açlıktan öleyim mi? Her şey dijitale geçmiş, albüm yapsan satmaz, tıklanmalar bir garip, yani bizi kim anlayacak? MESAM’dan üç kuruş para gelirse onu harcıyoruz, o da çok cüzi" yanıtını verdi.

Cimin'in yönelttiği öteki kimi sorular ve Şeşen'in bunlara verdiği karşılıklar şöyle:
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Müzik yasağını saat 00.00’a çekiyoruz; kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok' demişti. Sizce bu düzenlemede haklılık hissesi var mı?
Soruna objektif bakınca işin öteki tarafları de var. Mesela yolda yürüyemiyorsunuz zira her yer kendi müziğini sonuna kadar açmış, büyük bir kakofoni halindeler, vahim bir gürültü kirliliği var. Müzikten diğer her şeye benziyor. Müzik değil resmen gürültü.

'Eskiden SSK hastanelerinde muayene olmak mevtten beterdi, iktidar sıhhat sistemini düzeltti.'

• Genelde çok tenkit yapan biri misiniz?
Ben yaratılan hiçbir kaygı ikliminden korkmam zira ben doğruları söylerim. Pandemi sürecinde ben hükümeti sizce neden eleştireyim? Sonuçta bir virüs kelam konusu ve bu yalnızca bizim değil dünyanın sorunu. Virüsü bu iktidar yaratmadı. Virüsten bağımsız konuşursak; bu hükümetin onayladığım pek çok icraatı olduğu üzere onaylamadığım tarafları da çok.
  • Onayladıklarınız neler?
Sıhhat sistemi çok berbattı, düzelttiler. Evvelden SSK hastanelerinde yılan üzere kuyruklar olurdu ve girmezdiniz hastaneye. Muayene olmak vefattan beterdi. Sıhhat sistemi artık güzel. Yollar yaptılar. Bu yollar lazım mıydı bilemiyorum lakin ben otomobilime atlayıp gittiğim vakit rahat ediyorum, rahat ediyorsam hakikat demektir. Lakin pandemi süreci için eleştirmem zira çok sıkıntı bir devir.

Üst Alt