Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Motor Yağına Su Karışması Nasıl Anlaşılır

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Motor yağına su karışması durumunda araç sahiplerinin anlayabileceği bazı belirtiler verecektir. Bu belirtiler ile arızayı anlamak sorunun erken çözümü açısından son derece önemlidir.

Bu konumuzda motora su girerse ne olur, Motor Yağına Su Karışması Nasıl Anlaşılır tüm detayları ve belirtileri ile birlikte Bu konumuzda bulabilirsiniz.

Motor Yağına Su Karışması Nasıl Anlaşılır
Motor Yağı ile su ne kadar karışsa da yağın içinde su olup olmadığını anlamanızı sağlayacak bir takım bulgular ortaya çıkmasına neden olur. Bunların arasında sizin en kolay anlayabileceğiniz bulgular ise

  • Motor Yağ Kapağını Kaldırıp Altına Bakın, Krem Kıvamı Açık Tonlu Köpük Yada Tortu Var İse motor yağında su olduğu akla gelir
  • Yağ Çubuğunu çektiğinizde yağın renginde ve kıvamında sorun var ise motor suyunda yağ olduğu akla gelebilir.
  • Motor daha sesli çalışmaya başlar
  • Yağ filtresi Kontrol Edildiğinde Tortulu bir tabaka ile kaplı olacaktır.
  • Bu aşamadan sonrakiler araç sahibi olarak sizin anlamayacağınız bir ustanın kontrol etmesi gereken noktalardır.
  • Araçta Soğutma Suyu Eksiltmesi Sorunu Oluşur


Motor yağını su karışıp karışmadığını yukarıdaki noktaların kontrol edilmesi ile anlayabilirsiniz. Fakat netleşmesi açısından bir ustaya giderek motor yağının bir kaba boşaltılması gerekmektedir. Bu sayede daha net ve kesin olarak motor yağında su olup olmadığı netleşmiş olacaktır.

Motora Su Girerse Ne Olur
Motorun iç kısmına su girmesi, yağlama performansının düşmesine ve buna paralel olarak da motor içi aşınmaların artmasına neden olacaktır. Ayrıca bu suyun derecesine göre soğutma suyunun eskilmesi sebebi ile hararet sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olacaktır.

Motor yağının akışkanlık derecesinin değişmesi, başta yağ pompası olmak üzere, yağ filtresi ve yağın tutunma yüzdeleri üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Kısacası, motorun içinde su olması kesinlikle zararlı bir durum

Motor Yağına Su Koydum Birşey Olur mu?
Bazı araç sahipleri de yanlışlıkla motor yağı doldurulan kısıma motor suyu ekleyebilmektedir. Bu gibi bir durum söz konusu ise kesinlikle araç çalıştırılmamalı ve en kısa sürede araç çekici ile servise giderek yağının boşaltılması ve yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Aksi halde motora zarar verebilir ve çok yüksek maliyetleri olan arızalara neden olabilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst