Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhabbet Kuşlarında Üreme ve Yavru Bakımı

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,821
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33
Muhabbet kuşlarında üreme ve yavru bakımı evcil hayvan seven kişilerin merak ettiği önemli bir konudur. Dişi ve erkek iki kuşu olan ya da kuşunu yabancı bir kuşla çiftleştirmek isteyenler bazı uygulama adımlarına dikkat ederek sağlıklı yavrular elde edebilmektedir. Daha büyük ve farklı evcil hayvanlarla kıyaslandığında muhabbet kuşlarının yavruları daha hassastır. Çünkü küçük bir yumurtadan çıkarlar ve epey narindir. Üstelik anne kuşun yaklaştırmaması gibi durum da olabilir. Yani özenli bir bakım gerektiği söylenebilir.

Muhabbet Kuşları Üremesi

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı bazı türlerde değişmekle beraber erkeklerde koyu gaga, dişilerde ise açık renk gaga şeklindedir. Erkek muhabbet kuşları üremesi öncesinde epey kendini belli eder. Dişiyi etkilemek için değişik bazı hareketler yapar. Çok canlıdır ve çıkardığı seslerle de onunla çiftleşmek istediğini belli eder. Diğer yandan dişi muhabbet kuşu üremesi öncesi dönem daha sakin şekilde belli olur. Dişi kuş, erkeğin hareketleri sonrasında eğer çiftleşmek isterse bir yer bulur ve orada erkek kuşun gelmesini bekler. Sonra da erkek kuş dişi kuşun üzerine çıkar ve üreme olur.

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşir

Muhabbet kuşu ne zaman çiftleşir sorusu da erkek ve dişi muhabbet kuşlarına göre farklılık gösterebilen bir durumdur. Erkek muhabbet kuşları çiftleşme zamanı 12 ayda birdir. Bu bir ay fazla ya da eksik olabilir. Dişi muhabbet kuşları ise daha uzun süre aralıklarla, 16-18 ayda bir çiftleşir. Erişkinliğe ulaşmaları ile paralel bir durum söz konusudur. Erkek muhabbet kuşları 6 ayda erişkinliğe ulaşırken dişi muhabbet kuşları ise 10-12 ayda erişkin olur.

Muhabbet Kuşu Eş Seçimi

Muhabbet kuşu eş seçimi konusunda seçici bir kuş türüdür. Özellikle dişi muhabbet kuşları erkek kuşlara göre daha seçici davranır. Yani erkek kuş ne kadar hareketli olsa da dişi kuş istemezse çiftleşmeyebilir. Dişi ve erkek muhabbet kuşunun çiftleşme olasılığını artırmak için yaşlarının yakın olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca çiftleşmenin olup olmayacağını önceden gözlemleyerek de anlayabilirsiniz.

Erkek Muhabbet Kuş Çiftleşme Belirtileri

Erkek muhabbet kuş çiftleşme belirtileri genellikle şöyle belli olur: Dişi kuşun kuyruğuna dokunma, devamlı onunla ilgilenme, yan yan yürüme, omzuna gaga ile vurma gibidir. Dişi kuşun çiftleşmeye yanıt vermesi bazen günler alabilir.

Muhabbet Kuşlarında Üreme Öncesi Hazırlık

Muhabbet kuşlarında üreme öncesi hazırlık besine olan ihtiyacın da arttığı bir dönemdir. Kuşunuzda hareketlilik varsa ya da çiftleşmeyi bekler gibi duruyorsa beslenme desteği sağlayabilirsiniz. Örneğin mürekkep balığı kemiği bu dönemde ideal olabilir. Kalsiyum ihtiyaçlarını giderilmesi bakımından önemlidir. Ayrıca ihtiyaçları olan vitamini almaları için suyuna damla ekleyebilirsiniz. Yani yeminden yemese bile duyundan beslenecektir.


Muhabbet Kuşlarında Yavru Bakımı

Muhabbet kuşlarında yavru bakımı hassas bir süreçtir. Yumurtlama sonrasında üzerinde bekleyen dişi kuş 18-20 gün kadar sonra kuşu çıkaracaktır. Yavru muhabbet kuşu yumurtadan çıktıktan sonra ilk haftada 12-13 grama ulaşır. Anne bu dönemde ağzındaki besini yavruya verir. Besini daha fazla alması için yumurta ekleyebilirsiniz. Ancak yavru kuşa çok dokunmamanız önerilir.
 
Üst Alt