Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhabbet Kuşu Üretimi

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,973
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33
Muhabbet Kuşu Üretimi

Muhabbet kuşu dünya çapında oldukça rağbet gösterilen bir kuş türüdür. Bu kuş türünün diğer türlere oranla daha çok rağbet görmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Nedenlerine geçmeden önce bu muhteşem türe daha yakından bakıp onu biraz daha tanımamızda fayda var.

Fiziksel Yapıları

Muhabbet kuşlarının ortalama ağrılıkları 30 gramdır ve boyları ise 18 ile 20 santim arasında değişkenlik gösterir.

Ayrıca muhabbet kuşları renk çeşitliliği açısından oldukça zengin bir türdür. Genel olarak erkek muhabbet kuşları dişilere kıyasla daha çeşitli ve parlak renklere sahiptirler. Bunun en büyük nedeni ise, dişi muhabbet kuşlarının daha renkli erkekleri tercih etmesidir. Evrimsel açıdan bakarsak, daha renkli tüylere sahip olan erkekler dişiler tarafından seçilerek üreme fırsatı bulmuşlardır. Böylelikle genlerini gelecek nesle aktarma fırsatı bularak gelecek neslin erkeklerinin de canlı renklere sahip olmaları ihtimalini arttırmışlardır. Renk çeşitliliğine sahip olmayan ve cansız renklere sahip olan erkekler ise üreyememişlerdir. Böylelikle gelecek nesle genlerini aktaramamışlardır. Bu durumda canlı renklere sahip olan erkeklerin doğma ihtimali daha da artmıştır.

Davranış Biçimleri ve Özellikleri

Muhabbet kuşları bölgelerine izinsiz girilmedikçe saldırgan tavırlar sergilemezler. Oldukça sosyal bir yapıya sahip olan bu kuş türü, birçok farklı sesi hafızasında tutabilir ve çıkarabilir. Muhabbet kuşları ses yoluyla ve dokunma yoluyla birbirleriyle anlaşabilirler. Sesleri hafızalarında tutmaları ve çıkarabilmeleri, onların insanlar arasındaki popülaritelerini arttıran en büyük etkendir. Ayrıca doğru bir şekilde eğitim aldıkları zaman oldukça uysal ve cana yakın canlılardır. Zamanla sahipleriyle aralarında kırılmaz bir bağ oluşabilir.

Bakımları Hakkında

Muhabbet kuşlarına belirli bir süre dahilinde ilgi gösterilmelidir. Çünkü ilgi gösterildikçe hem yeni kelimeler öğrenmesi hem de sahibine bağlanması kolaylaşır. Ayrıca yem çeşitliliğinin arttırılması ve kafesinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Her gün kuşunuz için ayıracağınız 45 dakika, onunla aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Böylelikle çok daha fazla kelime öğrenip konuşabilecektir. Kuşunuzun hastalanmaması için suyunu mutlaka her gün değiştirmelisiniz. Yiyeceklerini yememiş olsa bile değiştirmelisiniz. Tüm bunları büyük bir özenle yaparsanız, kuşunuz hem kısa sürede çok fazla kelime öğrenir. Hem de sağlıklı, mutlu ve sizinle arasında sıcacık bir bağa sahip olmuş olur.

Muhabbet Kuşu Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saymış olduğumuz bu özellikleri sayesinde muhabbet kuşları üretimi, sektörde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. İşte, sizler için sıralamış olduğumuz muhabbet kuşu üretimi püf noktaları şunlardır:

· Öncelikle dişi erkek ayrımı yapabilmeniz için yavruyken gagalarının şekline dikkat etmelisiniz. Yavru erkeklerin gagalarında bulunan tüysüz bölümleri dişilere göre daha koyudur. Dişilerde ise beyazımsı bir renge sahiptir. Bu bölüm kuşlarınız büyüdükçe, erkekte belirgin bir mavi renge dönüşecektir. Dişilerde ise kahverengi olacaktır. Kuşlar yaşlandıkça bu bölüm pürüzlü bir hal alacaktır. Yaşlı kuşların üremeye yatkınlığı gençlere oranla daha azdır.

· Muhabbet kuşları üremek için belirli mevsim seçmezler. Fakat en optimum seçenek, yılda 3 kerelik kuluçka zamanı oluşturulmasıdır. Kuluçka zamanı 19 gün sürer. Üreme sonrasında 4 ile 6 sayıları arasında yumurta oluşabilir. Nadiren de olsa 10 yumurta oluştuğu da gözlemlenmiştir. Kuluçka süresince erkek dişiyi besler.

· Kuluçka süresince yumurtalara asla bakmamalısınız. Çünkü dişiler bu durum karşısında sinirlenebilir ve yumurtayı yuvadan atabilirler.

· Ayrıca bu süre içerisinde dişiyle veya erkekle ilgilenmeniz, dişiyi kızdırabilir. Kuluçka süresince onları rahat bırakmanız, en yararlı seçim olacaktır.

· Muhabbet kuşları bir kafeste dişi ve erkek olarak çift halinde yaşayabilirler.

· Erkek ile dişinin anlaşabildiğini, erkeğin dişiyi beslemesinden anlayabiliriz. Eğer anlaşamıyorlarsa içlerinden birini değiştirmek gerekir.

· Kafes içerisinde bir de üreme yuvaları olmalıdır.

· Dişi muhabbet kuşları ikinci yumurtasından sonra kuluçkaya yatmaya başlar.

· Yavruların çıkış süreleri arasında 1 günlük ara bulunur.

· 8 ile 10 gün arasında bir süre içerisinde yavrular gözlerini açmaya başlarlar. 5 hafta sonra ise uçmaya hazırdırlar. İki hafta sonra yavrular başka kafese konmalıdırlar. Bu işlem sırasında ise kafese her zaman önce dişi konulur sonra erkek konulur. Anlaşamama durumunda ise erkek değiştirilmelidir.

· Şunu da belirtmek gerekir ki, evinizde üreteceğiniz 50 adet yavruya kadar gerekli bir belge almanıza ihtiyaç yoktur. Fakat bu sayıyı geçmeyi planlıyorsanız, muhabbet kuşu yetiştiriciliği belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi almanız için belediyeler tarafından açılan seminerlere katılmanız gerekiyor. Bu seminerler hakkındaki bilgileri ise derneklerden alabilirsiniz.


Yavrular İçin Nasıl Bir Yuva Oluşturulmalı?

Yavrular yumurtadan çıktıklarında çok savunmasız olacağından dolayı yuvanın sıcaklığı, rutubeti ve yapısı onlara uygun olmalıdır.

· Yuvanın rutubeti yüzde 60 olmalıdır.

· Ölen yavru varsa hemen yuvadan alınmalıdır. Ölen yavru kontrolleri ise dişinin yuvada olmadığı zamanlarda yapılmalıdır.

· Sadece hastalık durumlarında(ishal vs.) yuva temizlenmelidir.

· Yuvanın sıcaklığı 37 derece olmalıdır.

· Ayrıca evinizin sıcaklığı da çok önemlidir. Evinizin sıcaklığı 16 ile 18 derece arasında olmalıdır.

· Eğer anne muhabbet kuşunun yavruları yeteri kadar beslediğine inanmıyorsanız siz besleyebilirsiniz.

· Besleme işlemi için; yavru yemi alın ve onu yavruya şırınga vasıtasıyla yedirin. Yavruyu yumuşak bir havluyla tutmalısınız. Beslediğiniz yavrunun kursağının dolduğundan emin olun.

· Bunların dışında yavrular başka anneler tarafından da beslenebilirler.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler