• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Muskat cevizi nedir, nerede yetişir? Muskat Cevizi faydaları nelerdir?

  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
admin

admin

Yönetici
Webmaster
20 Eki 2019
2,924
1
38
31
Adana
Muskat cevizi karanfile benzerliğiyle tanınan tropikal bir meyvedir. Özellikle Hindistan’da her yemekte fazlasıyla kullanılan muskat cevize benzediği için muskat cevizi adını almıştır. Muskat cevizi ilaçlarda kullanıldığı gibi ülke mutfağımıza da giriş yapmıştır. Bu meyvenin adı Umman’ın başkenti Muskat’tan gelmektedir. Meyve halinin yanında toz şeklinde de satışı yapılmaktadır.

Muskat cevizi tropikal bir meyvedir ve Afrika ve Asya kıtalarında yetişmektedir. Özellikle Endonezya’da fazlasıyla yetiştirilen muskat ülkemizde yetişmemektedir. Bu meyve Hindistan Ceviziyile karıştırılmaktadır.

Pek çok faydası bulunan muskat cevizi dünya ülkelerin mutfağına giriş yapmayı başarmıştır. Baharatı çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır.

Muskat Cevizi Ne İçin Kullanılır?


Muskat çoğu yemeğe hazmı kolaylaştırdığı için katılmaktadır. Yemeklerde, soslarda, bazı hamurlarda, kek ve kurabiyelere muskat eklenmektedir. Ayrıca toz halinin yanı sıra kurutulmuş meyvesi de pazarlardaki yerini almıştır.


Muskat Cevizi Nasıl Tüketilmelidir?
Muskat cevizinin kullanımı fazlasıyla önemlidir. Zira yanlış kullanımlarda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yemeklerde baharat, tatlı veya şerbetlerde de güzel koku katması amacıyla kullanılabilir. Ancak az miktarda kullanılması gerekir. Çok fazla kullanılması durumunda keskin tat yemeklerin lezzetini bozabilir.

Muskat Cevizinin Yararları
Muskat cevizinin en dikkat çeken özelliği mide rahatsızlığı olan kişilere iyi gelmesidir. Bağırsak gazı için ilaç niyetine kullanılan muskat cevizi, kabızlık gibi sindirim hastalıklarını çözmektedir. Ayrıca iştahsızlık ve hazımsızlık yaşayanlar için iştah açıcıdır.

Muskat cevizinin ölçülü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çok fazla kullanılması vücuda zarar vermektedir. Ayrıca bebeklere verirken de çok dikkat edilmelidir.

Muskat Cevizinin Zararları
Muskat cevizinin çok fazla derecede tüketilmesi bazı sorunları beraberinde getiri. Muskat cevizi aşırı kullanılırsa mide yanması, ruhsal problemler ve halisilasyonlar kişilerde görülebilir. Ayrıca aşırı kullanımda kabızlık ve idrarda yanmaya neden olur. Özellikle bebek ve küçük yaşlardaki çocuklara verilirken dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Üst