Son Konu

İngiltere'nin Türkiye'de 'Mülteci Merkezi' Kurma Planına Muhalefetten Tepki

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-17750645f85fce82a2029aadfd8891b485452f70.jpg

Muhalefet, İngiliz hükümetinin Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri kurma planlarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu ve Akşener, çıkan haberler üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi.

İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace, Mail on Sunday gazetesinde Pazar günü yayımlanan yazısında Afganistan'daki gelişmelere de değinerek "İçişleri Bakanı ile birlikte bir sonraki aşamayı planlıyoruz. Bu ülkeye getirme yükümlülüğümüz olan Afganlar için Afganistan'ın dışındaki bölgede işlem merkezleri oluşturacağız" ifadelerine yer verdi.

Mail on Sunday, Wallace'ın yazısının ardından yayımladığı analiz haberinde, "Savunma Bakanlığı'nın, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde bu merkezleri oluşturmayı değerlendirdiğini" yazdı.

Dışişleri Bakanlığı ise bu haberleri yalanladı

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada "Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir." denildi.

Kılıçdaroğlu: Bir kere dürüst ol Erdoğan!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'a tepki göstererek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapmasını istedi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, "Gelişmelere dair sizi bilgilendirmeye devam ediyorum. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara, Türkiye'de 'mülteci merkezleri' kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti

"Şimdi Erdoğan’a sorum şu: 'Ben anlaşma yapmadım' dediğin ülkeler, artık Türkiye Cumhuriyeti'nin fikrini alma ihtiyacı dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi? Yoksa anlaşma yaptın diye mi bu kadar cüretkârlar? Hangisi doğru? Bir kere dürüst ol Erdoğan!

İngiltere'ye de buradan sesleniyorum: Size hizmet eden Afganları ölüme terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Ancak şu konuda emin olun ki, sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu usulle getiremezsiniz!" 

Akşener'den Erdoğan'a: İngilizlerin taşeronu mu oluyorsun?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Twitter hesabından Erdoğan'ı etiketleyerek "Koltuğu kurtarmak için şimdi de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın Recep Tayyip Erdoğan?" sorusunu yöneltti.

BBC Türkçe ve AA

Üst Alt