Son Konu

Bahar alerjisine karşı aşı etkili midir?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, aksırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtileri görülüyor Hem; genellikle çocuklarda alerjik nezle, astım ile birlikte oluşuyor

“Astım Riski Taşıyor
Çocuk Alerji, Bağışıklık Bilimi ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Ahmet Akçay bahar alerjisinin; sık sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçlara niçin olduğunu, mektep performansını etkilediğini, alerjik nezleli her beş çocuktan birinin, ilerde astım riski taşıdığını söyledi*
Prof Dr Akçay, bahar alerjisi olan çocukların genel olarak burunlarının tıkalı olduğunu, uyku kalitelerinin bozulduğunu, iyi bir uyku alamayan çocukların ise gün boyu kendilerini yorgun ve bitkin hissettiklerini söyledi
Bu durumun mektep başarısını önemli bir şekilde etkilediğini, burunları tıkalı olmasına karşın, alerjik hastaların bahar alerjileri sebebiyle; gözde, burunda ve akciğerde oluşan hasarlar sebebiyle kokulara aleyhinde fazla hassasiyet yaşadıklarını belirtti Bahar alerjisi olan çocukların kokulara fazla hassas olduklarını, bu çocukların çamaşırlarının parfümsüz deterjanla yıkanmasını ve konut temizliğinde kokusuz ürünlerin kullanılmasını nasihat etti
Bahar aylarında polenlerden korunmak için ne gibi önlemler alınmalıdır?
•** *Evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takılarak polenlere temas önlenmelidir*
•** *Ağız yerine burundan nefes alıp verilerek burnun filtre görevi yerine getirilmelidir*
•** *Polenlerin yoğun olduğu günlerde dışarıya artı dolaşılmamalıdır
•** *Dışında kalındığı sürece her fırsatta yüzler ve burunlar suyla yıkanarak polenlerden temizlenilmelidir*
•** *Dışarıda vakit geçirilmişse eve gelince kıyafetler değiştirilip duş alınmalıdır*
•** *Bahar ayında astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri oluyorsa incelenmelidir
•** *Çiçek Tozu mevsiminde polen alerjisi olanlar veya ailesinde alerjik hastalığı yoğun olanlar otomobillerinin polen filtresin değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanılması uygundur
•** *Evden işe gidilince yüz yıkanıp ağız ve burun su ile gargara edilerek polenler uzaklaştırılmalıdır
•** *Bol su ve meyve suyu içmek çocukların daha enerjik olmasını sağlayacaktır
•** *Çamaşırların parfümsüz deterjanla yıkanması ve ev temizliğinde kokusuz ürünlerin kullanılması öğüt edilir
Bahar alerjisi tedavisinde aşı tedavisi etkin midir?
Prof Dr Akçay; alerji aşısı tedavisi denilen immunoterapi tedavisinin, bahar alerjisinde başarılı sonuçlar elde edildiğine, bu çare ile şikâyetlerin ortadan kalktığını, ilaç kullanımının azaldığını ve bahar alerjisinin astım hastalığına dönüşmesini ve astım hastalığı varsa da hastalığın ilerlemesini engelleneceğini söyledi Aşı tedavisinin başarılı olabilmesi için alerji aşısı kararının ve hangi aşının uygulanacağının seçiminin alerji uzmanlarınca yapılması gerekmektedir
Çünkü alerji aşıları konusunda tek eğitim almış ve laf sahibi branş alerji uzmanlarıdır Aşı tedavisinde deri altına enjeksiyon ve dil altı tablet şeklinde metotlar uygulandığını, her iki yöntemin de etkin olduğunu ve bu tedavi metotlarının 5 yaşından büyüklerde uygulanabildiğini sözlerine ekledi*
Minik Çocuğun Şiddet Gördüğü Nasıl Anlaşılır?

Üst Alt