Son Konu

Aranan Kadro Bulundu, Melih Bulu 'Devlet Memuru' Oldu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-969175c8d009cff82f81667ebb77b33b0e7da381.jpg

İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde 28 Şubat'ta açılan bir kişilik profesörlük takımına Melih Bulu yerleştirildi. Takımın, Bulu'nun devlet memurluğu için açıldığı öne sürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Boğaziçi Üniversitesi'ne 2 Ocak 2021 tarihinde rektör olarak atadığı lakin devlet memuru olmayan Prof. Dr. Melih Bulu için Medeniyet Üniversitesi'nde takım açıldığı savı doğrulandı. 

Bulu, Medeniyet Üniveristesi'ndeki takıma yerleştirildi.

Bulu'nun devlet memuru olabilmesi için İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde 28 Şubat'ta bir kişilik profesörlük takımı açıldığı Bianet'ten Dilek Şen'in haberiyle ortaya çıkmıştı. 

Bulu'yu tanım eden ilan!

Bu takıma ait ilan, 2010 yılında kurulan ve bir "devlet" üniversitesi olan Medeniyet Üniversitesi'nin İşçi Daire Başkanlığı web sitesinde yer alıyordu. 

Bulu'nun uzmanlık alanıyla neredeyse birebir örtüşen bu müracaatta "aranan profesörün aranan nitelikleri" ise şöyle belirtiliyordu: 

"Yönetim ve tertip alanında doçent olup, inovasyon ve rekabet alanında bilimsel çalışmaları olmak. Yükseköğretim Kurumunda Stratejik İdare ve Oyun Teorisi derslerini vermiş olmak."

Melih Bulu'nun İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde açılan bu takıma yerleştirildiği öğrenildi.

YÖK Başkanlığı, 5 Ocak'ta yaptığı açıklamada Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi için rektörlük müracaat koşullarını sağladığını, takıma gerek olmadığını savunmuşu.

Şahsa özel ilanlara karşı yönetmelik

Yükseköğretim Konseyi (YÖK) üniversitelerde akademisyen alımlarında uzun müddettir reaksiyon çeken "kişiye özel" ilanlara karşı yönetmelik değişikliği yapmıştı. 9 Mart 2021'de Resmi Gazete'de yayınlanan Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le, ilanlarda yalnızca makul bir adayı tanımlayan özel kaidelere yer verilemeyeceği, lisansüstü tezi yahut uzmanlık tezi isimleri yazılamayacağı kaydediliyor.

Yönetmelik değişikliği ile 12 Haziran 2018 tarihli Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinin "genel şartları" düzenleyen unsuruna, "İlana müracaat şartı olarak adayların lisansüstü tez yahut uzmanlık tezi isimlerinin bir kısmı yahut tamamı yazılamayacağı üzere ilanda yalnızca belli bir adayı tanımlayan özel koşullara da yer verilemez." fıkrası eklenmişti.

Gazete Duvar ve Bianet

Üst Alt