Son Konu

Tahir Yüksel Arşivinden Yılmaz Güney Sergisi AKSM’de

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Küçükçekmece Belediyesi, Türk sinemasının Nahoş Kral’ı Yılmaz Güney’i vefatının 38. yıldönümünde özel bir stantla anıyor. 1970 yılından bu yana yaptığı çalışmalarla en büyük Yılmaz Güney arşivine sahip olan Tahir Yüksel’in koleksiyonundan yararlanılarak hazırlanan stantta, usta oyuncunun hayatı ve sanatı tüm taraflarıyla ele alınarak, sanatseverlerle buluşturuldu.

Atakent Kültür ve Sanat Merkezi mesken sahipliğinde gerçekleştirilen standın açılışını, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Güney Özkılınç, araştırmacı ve koleksiyoner Tahir Yüksel ve çok sayıda sanatsever birlikte gerçekleştirdi.

Güney Özkılınç: Standın kitabını Eylül ayında sanatseverlerle buluşturacağız

Açılışta yaptığı konuşmada Yılmaz Güney sinemasının birçok direktörü derinden etkilediğini tabir eden Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “önceki yıllarda yayımlanan ‘Sinemanın Güney’i isimli kitabımda kendisini anlatmaya çalıştım ve şahit olmuştum ki sinemalarında anlattığı beşerler O’nu unutmamış. En değerli Yılmaz Güney arşivine sahip Tahir Yüksel arşivini bizlerle paylaştığı için Belediye Liderimiz Sayın Kemal Çebi ismine kendisine teşekkür ederim. Yılmaz Güney’in annesi, ömrünün son 4 yılını Tahir Bey’in meskeninde geçirmiştir. Öylesine inancını kazanmıştır Yılmaz Güney ailesinin… Öbür sergilerimizde olduğu üzere bu standın de kataloğunu siz bedelli yurttaşlarımıza sunacağız.” dedi.

Tahir Yüksel: Ondan, hak yememeyi, adaletli olmayı, dik durmayı öğrendim

Yılmaz Güney’i, 1966’da bir sinemasını izleyerek tanıdığını söyleyen Tahir Yüksel, “ Yılmaz Güney’e cezaevindeyken mektuplar yazdım. Daha sonra onunla tanışma imkânı yakaladım. Ondan hak yememeyi, hak aramayı, adaletli olmayı, dik durmayı, vicdanlı olmayı öğrendim. 1966-74 yılları ortasında mecmualardan gazetelerden fotoğraflarını keserek biriktirmeye başladım. 1974 yılına geldiğimizde o periyodun atmosferinde sinemalarının kaybolabileceği kaygısıyla arşiv yapmaya yöneldim. Her İstanbul’a geldiğimde bütün sinema şirketlerinin depolarını taradım, binlerce fotoğrafını satın aldım. Karanlıktaki Işık isminde 624 sayfalık bir kitap hazırladım. 1174 fotoğraftan oluşan bir kitap. Bu stantta bunların bir kısmını göreceğiz. O da bizi üstlerden bir yerlerden görüyordur. Onu unutmadık, unutturmayacağız” diye konuştu.

1 Ekim'e dek izlenebilir

Yılmaz Güney’in çocukluk yılları, sinemanın her alanında çalıştığı yılları, senaryoları, kitapları, cezaevi yılları, edebi tarafları, Güney Mecmuası ile yurtdışı periyodu ve sinematografisinin bütün taraflarıyla ele alındığı stant, 1 Ekim’e dek AKSM’de izlenebilir.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt