Son Konu

Yeşilay Genç Savunuculuk Forumu’yla uzmanlarla gençleri bir araya getirdi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Mücadelemiz gençlerle daha güçlü

Yeşilay, bu yıl 3’üncü sefer düzenlediği Genç Savunuculuk Forumu ile dünyanın dört bir yanından gençleri, akademisyenlerle bir ortaya getirdi. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sıhhat Örgütünden uzmanların da katıldığı forumda Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Erol, “Dünyamızın büyük bir kısmını genç nüfus oluşturuyor. Bu yüzden de sürdürülebilir kalkınma ve tedbire stratejilerine istikamet verilmesinde her vakit gençleri dâhil etmeye çalışıyoruz, mücadelimiz gençlerle daha güçlü” dedi.

Yeşilay’ın, bağımlılıkları önlemek, sağlıklı hayatı teşvik etmek, gençlerin eleştirel düşünme ve savunuculuk marifetlerini geliştirmek maksadıyla çevrim içi olarak gerçekleştirdiği 3. Genç Savunuculuk Forumu’na Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Batı Pasifik ve Güney Doğu Asya bölgeleri olmak üzere dünyanın 6 bölgesinden yaklaşık 60 ülke ve 200 den fazla müracaat ortasından seçilmiş 18-30 yaş ortası 50 genç panelist olarak iştirak sağladı. Gençlerin yorumları ve sorular ile interaktif katıldığı Forum’da bağımlılık konusunda uzman konuşmacılar, farklı bağımlılık çeşitlerinin beşerler ve etraf açısından yıkıcı tesirlerini ele aldı.

Gençlerin gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen Genç Savunuculuk Forumu’nun açılış ve kapanış konuşmalarını Büyükelçi Levent Eler ismine T.C. Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilciği Danışmanı Şule Gültek ve Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Erol yaptı. Global Drug Survey kurucusu Prof. Dr. Adam Winstock, The Well Communities CEO’su Dave Higham, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Hata Ofisi Tedbire Tedavi ve Rehabilitasyon Kısmı Şefi Giovanna Campello, Dünya Sıhhat Örgütü Bulaşıcı Olmayan Hastalıkları Ofisi Halk Sıhhati Uzmanı Dr. Eric Carlin, Güney Afrika Alkol Siyasetleri Topluluğu Genel Sekreteri Aadielah Maker-Diedericks, African Tobacco Control Alliance Genel Sekreteri Sessou Leonce Dieudonne ve Malta Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Anna Maria Vella Forum’a konuşmacı olarak katıldı.

Fiziksel ve ruhsal sıhhatin sürdürülmesi için bağımlılıkların önlenmesinin ehemmiyetini anlatan Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Erol şunları söyledi:

“Yeşilay olarak, tedavi ve rehabilitasyon siyasetleri ve programlarımızın yanı sıra önleyici çalışmalara da büyük kıymet veriyor, bu evrelerin birbirine entegre edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Tütün, alkol, uyuşturucu husus ve davranışsal bağımlılıklarla aralıksız olarak sürdürdüğümüz uğraşımızda gençlerin de bağımlılıklarla ilgili mevzularda bilinçlenmeleri ve gayrette sorumluluk üstlenmeleri büyük kıymet taşıyor. Bağımlılıkların engellemesinde ve halk sıhhati hususlarında genç kuşaklar, inisiyatif alarak tedbire çalışmalarında etkin olarak rol almalı. Bu bakış açısıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Genç Savunuculuk Forumu’nu gerçekleştirmekten ve dünyanın farklı yerlerinden gençleri alanında uzman isimlerle bir ortaya getirmekten büyük memnunluk duyuyoruz. Bağımlılıklarla çabayı her açıdan ele alarak tasarladığımız bu forumun, bugün ortamızda olan gelecekteki topluluk başkanlarına değer biçilmez katkılar sunacağını biliyoruz” dedi.

Güvenli ve açık bir ortam sağlanmalı!

Genç yaştaki husus bağımlılığının sebepleri ortasında, çocukların konut hayatında fizikî ile duygusal şiddete maruz kalmasının ve ebeveynler ortasındaki çatışmanın da bulunduğunu belirten Global Drug Survey kurucusu Prof. Dr. Adam Winstock, “Uyuşturucu husus bağımlılığı olan bireyler sıklıkla topluma katacakları bir şey yokmuş üzere hissederler, bu duyguya yardımcı olmak için onlara fırsatlar sağlamalıyız. Öz yeterlilik, olumlu aile iklimi ve toplumsal dayanak ile erken müdahale çok önemli” dedi.

The Well Communities CEO'su Dave Higham, olumsuz çocukluk tecrübelerinin kişinin aidiyet duygusu kazanmak için şiddete, suça ve uyuşturucuya yönelmesinde büyük bir rol oynadığının altını çizdi. Forumda şahsî tecrübelerini paylaşarak; muvaffakiyetini 2004'te mahpusta geçirdiği rehabilitasyona borçlu olduğunu belirten Higham, “Eski bağımlılarla çalışmak bana tünelin ucunda ışık olduğunu gösterdi ve ‘onlar yapabildilerse ben de yapabilirim’ dedim. Rehabilitasyondaki beşerler bana sokaklardan öbür bir yere ilişkin olduğumu hissettirdi ve o vakitten beri rastgele bir uyuşturucu yahut alkol kullanmadım” diye konuştu.

Uyuşturucu unsur etraf için de kötü

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Hata Ofisi Tedbire ve Rehabilitasyon Kısmı Şefi Giovanna Campello, uyuşturucu unsur üretiminin tesirinin mahallî topluluklarda ortaya çıktığını söyleyerek, “Uyuşturucu husus üretimi sırasında oluşan atıklar toprağa, suya, havaya, organizmaya, hayvanlara ve besin zincirine dolaylı olarak olumsuz tesir ediyor. Kırılgan ekosistemler ve ulusal parklar üzere korunması gereken yerlerde ormansızlaşma üzere sorunlarda katalizör misyonu görüyor” dedi.

Güvenli alkol düzeyi yok

Dünya Sıhhat Örgütü Bulaşıcı Olmayan Hastalıkları Ofisi Halk Sıhhati Uzmanı Dr. Eric Carlin, alkol bağımlılığına değindiği konuşmasında şunlara dikkat çekti: “Alkole bağlı kanser riskleri halk ve hatta bazen tıp uzmanları tarafından çok sık bilinmez; lakin alkol 7 çeşit kansere neden olur ve kalp hastalığı ağır alkol kullanan şahıslarda kıymetli bir mevt nedenidir. Mevzu sıhhat olduğunda alkolün inançlı bir tüketim yolu yoktur. Aslında alkolün verdiği ziyanlar çok düşük düzeylerde başlayabilmektedir; hasebiyle her seviyede alkol tüketimi kanser riski taşır.”

Alkol reklamları tehlikeli

Güney Afrika Alkol Siyasetleri Topluluğu Genel Sekreteri Aadielah Maker-Diedericks, “Reklam, gençlerin içinde yaşadıkları toplumsal çevreyi, ne tükettiklerini ve hangi seçimleri yaptıklarını etkiler” ifadelerini kullanarak gençlerin maruz kalacağı alkol reklamlarını azaltmanın yararlı olacağını lisana getirdi. Aadielah Maker-Diedericks; alkolün zararlarına ait toplumsal medya gönderileri paylaşmamak, alkolün olumsuz tesirleri hakkında gerçekleri yaygınlaştırmak üzere teklifler sıraladı.

Tütünsüz dünyaya gerçek adım adım

African Tobacco Control Alliance Genel Sekreteri Sessou Leonce Dieudonn, konuşmasında tütünsüz bir dünya için gençlerin yapabileceklerinden kelam etti. “Tütün her yıl 8 milyondan fazla insanı öldürüyor; bu ölümlerin 7 milyonu direkt tütün kullanımından, yaklaşık 1,2 milyonu ise sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kalmasından kaynaklanıyor” diyen Dieudonn, bu türlü bir dünyada gençlerdeki tütün bağımlılığıyla uğraşa katkı sağlayacak tekliflerde bulundu.

Sorunlu internet kullanımı genç nüfusu etkiliyor

Günümüzde internetin vazgeçilmez ve aslında yararlı bir araç olduğunu; lakin ebeveynlerin, çocuklarının sıkıntılı internet kullanımı konusunda doğal olarak endişelendiğini belirten Malta Üniversitesi Klinik Danışmanı Dr. Anna Maria Vella, “İnternetin yaygın ve birtakım gençler tarafından problemli kullanımına tahlil bulmak maksadıyla araştırmalar yapılmalı ve ortak bir fikre ulaşılmalı.” dedi.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt