Son Konu

Huawei: Trump’ın geri adım atması önemli değil!

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-trump-1.jpg

ABD – Çin ticari savaşının en büyük mağduru olan Huawei için G20 Zirvesi’nin oldukça önemli olduğunu daha önce defalarca kez dile getirmiştik. ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya’nın Osaka kentindeki G-20 toplantısının ardından müjdeli haberi vererek Huawei konusunda geri adım atması herkesi sevindirdi.

Zira, Huawei’ye ambargo uygulanması Google’dan Intel’e kadar ABD’li şirketler tarafından eleştirilmeye başlanmıştı. Bunun nedeni ise şirketlerin en büyük müşterilerini kaybederek maddi açıdan büyük zarar görmesi.

Huawei CEO’su ABD’ye meydan okumaya devam ediyor!

Donald Trump, Huawei yasağının tamamen ortadan kaldırıldığına dair bir açıklama yapmadı. Yasak yumuşatılırken Huawei CEO’su Ren Zhengfei, The Financial Times’a verdiği röportajda Trump’ın geri adım atmasının şirket üzerinde pek etkisinin olmayacağını belirtiyor.

Zira, Huawei’nin işini doğru bir şekilde yapmaya odaklandığını belirten Huawei CEO’su, başta ABD olmak üzere dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirmeyi hedeflediklerini dile getiriyor. ABD’nin ambargo uygulayarak aslında Huawei’ye zarar değil yarar sağladığını, zira şirket çalışanlarının her zamankinden fazla çalışmaya başladığını belirtiyor.
huawei-ceo-ren-bizi-olduremeyecekler.jpg
Kısacası Huawei ekibi ilk etapta zorlanacak olsalar bile, ABD merkezli ürünler olmadan da işlerini devam edebileceklerinden oldukça emin. Micron ve Intel gibi bazı şirketler, kısıtlamaların hafifletilmesinden önce bile bileşenlerini yasal bir boşluktan yararlanarak Huawei’ye satmanın yolunu bulmuştu.

ABD Başkanı yasağı kaldırmadığı için eski haline getirebilir ve ambargoya devam edebilir. Bu nedenle her türlü olasılığı göz önünde bulunduran tarafların, en kötü senaryoya hazırlandıklarını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Üst Alt