Son Konu

Pakdemirli: 'Ağaç Üzerinden Siyaset Yapanları Ayıplıyorum'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-bcd00126276331e8a43cfe645a0d11e6272a8dca.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Böyle ulusal birlik ve beraberlik gününde ağaç üzerinden siyaset yapanları ayıplıyorum. Ağaçların, hayvanların bu formda yanmasını kim ister" dedi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili olarak Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'ye açıklamalarda bulundu.

Çekirge'nin bakanlığa yöneltilen tenkitleri hatırlatması üzerine "Önce şunu söylemeliyim. Bu türlü ulusal birlik ve beraberlik gününde ağaç üzerinden siyaset yapanları ayıplıyorum. Ağaçların, hayvanların bu formda yanmasını kim ister" diyen Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

"Her ülke yangına müdahale kapasitesini istatistik datalara nazaran hesaplar ve planlar. Biz de bu istatistikleri bakarak kararlar alıyoruz. Bakın Orman Teşkilatı çok donanımlı ve deneyimli bir teşkilattır. O istatistiklere nazaran yapılan planlamalar doğrultusunda 27 helikopterden 39 helikoptere çıktık. Hatta sanki fazla mı alıyoruz, dedik. Uçakları arttırdık. 9 İHA vazife yapıyor. ABD’den sonra askeri İHA’ları yangında kullanan tek ülke biziz."

"Orman Teşkilatı’nı aslında çok zorluyorum"

Pakdemirli, "Peki yangınlarda hiç eksiklik hissetmediniz mi?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Fatih Beyefendi, 1 günde birebir anda 10 tane yangın çıkarsa yönetmek kolay olmaz. Ben Orman Teşkilatı’nı esasen çok zorluyorum. Onlar da canla başla çalışıyor... Cumhurbaşkanımızın sonsuz dayanağı var. Her istediğimizi alabilecek kapasitede bir ülkeyiz. Orman Teşkilatı’nda çok deneyimli bir takım var. Onlar planlıyor. Kaç kişi nerede olacak. Yangınlara müdahale... Bunlar kolay değil. Sonuçta insanız..."

Üst Alt