Duyuru

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konular sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Netflix'in İzlenme Sayılarını Ölçme Tarzı Tartışmaya Açık

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Oyun kategorisinde makaleci tarafından oluşturulan Netflix'in İzlenme Sayılarını Ölçme Tarzı Tartışmaya Açık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 62 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Oyun
Konu Başlığı Netflix'in İzlenme Sayılarını Ölçme Tarzı Tartışmaya Açık
Konbuyu başlatan makaleci
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan makaleci
makaleci

makaleci

Özel Üye
Mesajlar
43,873
Tepkime puanı
4
Puanları
38
Yaş
32
Corona Virüs Nedir
Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Coronavirus (COVID-19), Türkiye'de iki vakanın görülmesiyle birlikte birçok kişide paniğe sebep oldu. Dünyanın, bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs ile yeniden karşı karşıya olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hekimleri, “Bilgi kirliliği ve manipülatif hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalı.” şeklinde konuştu.

Bildiğiniz gibi Netflix zaman zaman dizi ve filmlerin izlenme sayılarını açıklıyor, yeni rekor haberleriyle karşılaşıyoruz. Örneğin 2019'un en çok izlenen yapımları açıklanıyor, bir de bakıyoruz Atiye ve Hakan: Muhafız, The Witcher veya La Casa de Papel gibi dizilerle kafa kafaya mücadele ediyor. Ya da Organize İşler, kendisine The Irishman'in yanında yer bulmuş. Peki nasıl hesaplanıyor bu sayılar, izlenme sayılarına nasıl karar veriliyor hiç merak ettiniz mi?

Eğer bu ilginç listeleri hatırlamak isterseniz Netflix'te 2019'un En Popülerleri yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Mesela dün de The Witcher'ın 76 milyon üye tarafından izlendiğini, Michael Bay'in 6 Underground filminin ise şimdiden 83 milyon izleyiciye ulaştığı açıklanmıştı.

Aslında önceden Netflix'in izlenme sayıları daha isabetli oluyordu, çünkü bir yapımın izlenmiş sayılması için süresinin %70'i kadarlık kısmını seyretmiş olmanız gerekiyordu. Yani bir filme başlayıp da 10. dakikada 'bu iyi değilmiş, başka film izleyeyim' dediğinizde o içerik izlenmiş sayılmıyordu.

Şimdiyse herhangi bir içeriğin 2 dakikalık kısmını seyrettiğiniz anda siz de o içeriğin bir izleyicisi kabul ediliyorsunuz. Hani olur da yanlışıkla bir filme basar ve 'dur bari jeneriğe kadar izleyeyim' derseniz o filme +1 kazandırıyorsunuz.

Bu durum "bu sayede kısa ve uzun yapımlara eşit davranmış oluyoruz" şeklinde açıklanıyor olsa da, bunun oldukça sağlıksız sonuçlar yarattığını da kabul etmek lazım. Zaten Netflix'in açıkladığı bu rakamların bir üçüncü partinin teyit etme şansı da yok, yani yayınlanan listeler ve izlenme sayılarını doğrudan doğru kabul etmiş oluyoruz.

Örneğin Spotify'da bir şarkının dinlenmiş sayılması için en az 30 saniye dinlemek gerekiyor (topluluk forumlarında belirtilen süre bu). Ortalama şarkı süresini 5 dakika kabul edersek bu da %10'luk bir süreye tekabul eder. Halbuki The Irishman gibi uzun bir filmde 2 dakikalık kısım filmin %1'ine ancak denk geliyor.

Dolayısıyla Netflix'in açıkladığı izlenme sayıları veya popülerlik listelerini görünce bunların aslında pek de sağlıklı bir sistemle oluşturulmadığını bilmekte ve çok fazla şaşırmamakta fayda var.
 

Yazar: makaleci
Article Title: Netflix'in İzlenme Sayılarını Ölçme Tarzı Tartışmaya Açık
Source URL: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Benzer konular Forum Tarih
urgot Bunları biliyormusunuz 0 53
Y Oyun 0 43
makaleci Sanat 0 92
makaleci Sanat 0 77
makaleci Sanat 0 83
makaleci Sanat 0 53
makaleci Hertelden 0 75
makaleci Oyun 0 53
makaleci Oyun 0 59
makaleci Hertelden 0 76
makaleci Güncel 0 50
makaleci Güncel 0 56
makaleci Yaşam 0 64
makaleci Oyun 0 46
makaleci Oyun 0 47
makaleci Oyun 0 47
makaleci Hertelden 0 54
makaleci Hertelden 0 58
makaleci Kültür 0 50
makaleci Kültür 0 62
makaleci Güncel 0 37
makaleci Oyun 0 44
makaleci Oyun 0 44
makaleci Sanat 0 39
makaleci Oyun 0 41
makaleci Oyun 0 44
makaleci Kültür 0 41
makaleci Sanat 0 41
makaleci Sanat 0 54
makaleci Teknoloji Haberleri 0 53

Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst