Son Konu

iOS 13'ün Beta Sürümü Nasıl Kullanılır?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

WWDC 2019 etkinliklerinin başlamasıyla birlikte Apple kullanıcıları, iOS 13 ile ilgili tüm detayları şahsen Apple'ın ağzından öğrenmiş oldular. Bu işletim sistemini alacak olan cihazlar ise iOS 13'ün kararlı sürümünü ama birkaç ay sonra kullanabilecekler lakin aranızda beklemek istemeyenler olabilir. Hazırladığımız bu rehberde iOS 13 Beta sürümünü, uyumlu Apple cihazlarınıza nasıl yükleyebileceğinizi anlatıyoruz.

a51975a5eb6a61456efc3b49d5aecd8c678f9fc8.jpeg

iOS 13 Beta Sürümünü Kullanma Rehberi

Apple, yazılımların kararlı sürümünü kullanıcılara sunmadan evvel beta sürümlerin test edilmesi ve geri bildirimlerin alınması hedefiyle kullanıcılarına imkan tanıyor. Bu imkanlar dahilinde kullanıcılar yeni yazılım sürümlerinde karşılaşacakları yenilikleri deneyimliyorlar ve muhtemel dertler da Apple tarafından belirlenip sorunlar gideriliyor. Apple bunu iki biçimde yapıyor: Bunlardan bir tanesi geliştiriciler için kullanılabilir olan beta sürümler, gayrısı de tüm Apple kullanıcıları tarafından kullanılabilecek olan beta sürümler.

iOS 13'ü kullanmak isterseniz şu an için yalnızca bir Apple geliştirici hesabınızın olması gerekiyor. Apple geliştirici hesapları olmayan kullanıcıların, iOS 13'ü deneyimlemek için bir vade daha beklemeleri gerekiyor. Gelin artık de Beta sürüme dahil olma süreçlerini adım adım inceleyelim.

1. Adım

Her şeyden evvel iPhone'unuzun iOS 13 ile entegrasyonlu olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bu noktada umumi olarak şöyle diyebiliriz. Şayet iPhone'unuz 6s ve üzerinde bir modelse, sizler de iOS 13 kullanabilirsiniz. Detaylı listeye ulaşmak isterseniz çabucak aşağıda bulunan ilgili haber aracılığıyla telefonunuzun müsait olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

2. Adım

Apple şimdilik yalnızca geliştirici hesabı olan kullanıcılarının iOS 13'ü test etmesine müsaade ediyor. Hülasa iOS 13'ü deneyimlemek istiyorsanız, Apple'dan bir geliştirici hesabı açmanız kaide. Bunun için birinci olarak şu ilişkiye ulaşmanız gerekiyor.

3. Adım

Yukarıda bulunan ilişkide sizi şöyle bir ekran karşılayacak.

0171792bdac2450130fc9a98e38b1bbc29038d93.jpeg

Ekranın sağ üst tarafında bulunan 'Enroll' butonuna tıklayarak Apple'ın geliştirici programına dahil olmak için birinci adımımızı atmış oluyoruz.

4. Adım

Enroll butonuna tıklandığı hengam gerekli olan bilgilendirmelerin yapıldığı bir ekran ve bu ekranın en altında da 'Start Your Enrollment' yazan mavi bir buton bulunuyor. Bu butona tıklayarak devam ediyoruz.

ec8f02e6c1004a902d64ee9f3f104e8aba779afb.jpeg

5. Adım

Bu adımda sizden Apple hesabınıza giriş yapmanız isteniyor. Bu noktada zati sahip olduğunuz Apple hesabına giriş yapmanız gerekiyor. Giriş sürecini tamamladıktan sonra Apple hesabınızın denetimi yapılıyor. Şayet geliştirici hesabınızın olmasına pürüz bir durum varsa uyarılıyorsunuz. Örneğin;

4e3ed89bedb8b6805bfe90c5f186c225e1a2473c.jpeg

Görülebileceği üzere 2 faktörlü doğrulama örtülü olduğu için süreçlere devam edilemiyor. Önünüze çıkan eksiklikleri giderdikten sonra sürece devam edebiliyoruz. Eksikleri giderdikten sonra sahifeyi yenilemeniz kâfi oluyor. 

6. Adım

Bu adımda ise burada bulunan irtibat aracılığıyla Apple'ın geliştirici ana sahifesine gitmemiz gerekiyor. Ana sahifede bulunan mobil platformlar kısmından iOS'a ulaşmanız gerekiyor. iOS'a ulaştıktan sonra sizleri şöyle bir ekran karşılıyor.

9989b71aa8a11d928e2f29168b1abf27c89da892.jpeg

7. Adım

Bu adımdan sonra, ekranın sağ tarafında bulunan 'Download' yazısına tıkladığınız devir sizleri 'Xcode 11 beta'nın indirilebilir olduğu bir sahife karşılıyor. Apple'ın program geliştirme programı olan Xcode'u macOS işletim sistemli bilgisayarınıza indirerek gerekli talimatları pratiğiniz gerekiyor. Gerekli talimatları uygulayarak cihazınızı iOS 13'ün beta sürümüne dahil edebilirsiniz. 

iTunes Kullanarak Nasıl iOS 13 Betasına Katılabilirim?

Geliştirici hesabınız varsa ve Apple için pratikler geliştiriyorsanız, esasen gerekli olan süreçleri macOS üzerinden yapıyorsunuzdur. Gelgelelim Apple geliştiricisi değilseniz ve yeniden de iOS 13 betasına dahil olmak istiyorsanız, bir vade daha beklemeniz gerekiyor. Apple tarafından yapılan açıklamalarda, iOS 13 betasının temmuz ayı içerisinde tüm kullanıcıların hizmetine sunulacağı belirtildi. Burada bulunan ilişki aracılığıyla iOS 13'ün Public beta sürümünü takip edebilir, iOS 13 beta indirilebilir olduğu hengam iTunes aracılığıyla iOS 13 beta programına dahil olabilirsiniz.
  • Not: iOS 13 Public Beta tasarrufa sunulduğu vakit yeni bir rehber hazırlanacaktır. Apple'dan geliştirici hesabı oluşturmak belli ücretlendirmelere natüreldir. Bu yüzden beklenmedik bir faturayla karşılaşmamanız için bu hususta ihtimamlı olunması, karşılaşılan her şeyin onaylanmaması kıymetlidir.

Üst Alt