Son Konu

Kaymakam 'Kaçak Lojman' Haberi Yapan Gazeteciye 'Uzaklaştırma' Kararı Aldırdı!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b402e44c28c79e99881aa2c00e791c1cd3a4e699.jpg

Tekirdağ’da Şarköy Kaymakamı Şenol Kaya, kaymakamlık lojmanına kaçak oda yapılmasını ve kaymakamın özel arabasının vazifeli bekçiler tarafından yıkanmasını haber yapan Şarköy Haber Gazetesi sahibi Nuri Çağlar hakkında bir ay uzaklaştırma kararı aldırdı. Mahkemenin önlem kararının 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında alması dikkati çekti.

ANKA'dan Ferhat Akgün'ün haberine nazaran, Gaziantep Vali Yardımcılığı misyonundan geçen yıl Şarköy Kaymakamlığı’na atanan Şenol Kaya, Kıyı Kanunu’na alışılmamış olduğu için yıkım kararı bulunan kaymakamlık lojmanına ek bir oda yaptırdı. Nuri Çağlar da bu durumu sahibi olduğu Şarköy Haber Gazetesi’nde haberleştirdi. Haber üzerine lojmana yapılan eklentiler yıkıldı. Çağlar, daha sonra Kaymakam Kaya’nın şahsi arabasının bekçiler tarafından yıkanmasını da haberleştirince kaymakam mahkemeye başvurdu.

6284 sayılı kanun uygulandı

Başvuruyu, Aile Mahkemesi sıfatıyla sonuçlandıran Şarköy Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2021/93 sayılı kararına nazaran; Kaymakam Kaya’nın “şiddet mağduru” sıfatıyla yaptığı muhafaza talebi, Şarköy Cumhuriyet Başsavcılığının 2021/768 soruşturma sayılı talep yazısı ile 7 Temmuz’da mahkemeye iletildi. Savcılık, “kamu adına” önlem talep etti.

Başsavcılığın talebi bir gün sonra, 8 Temmuz’da sonuçlandı ve önleyici önlem kararlarının uygulanmasına karar verildi. Kaymakam için önlem kararının 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında alınması dikkat çekti.

Bir ay boyuca Kaymakamlığa gidemeyecek

Mahkeme kararına nazaran gazeteci Çağlar, bir ay boyunca Kaymakam Kaya’ya yönelik şiddete yahut endişeye yönelik kelam ve davranışlarda bulunamayacak; konutuna ve işyerine yaklaşamayacak. 

Çağlar, önlemlerin gereklerine karşıt hareket etmesi halinde, ihlal edilen önlemin niteliğine ve tersliğin tartısına nazaran 3 günden 10 güne; tersliğin her tekrarında, 15 günden 30 güne kadar zorlama mahpus cezasına tabi tutulacak.

"Yargıya baskı yapıp bize yaptırım uygulatmaya çalışıyor"

Gazeteci Nuri Çağlar, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl Şarköy ilçemizde vazifeye başlayan Sayın Kaymakamımız, lojmanına kaçak olarak ek oda yaptırdı. Vatandaşın şikayeti üzerine biz de bunu haberleştirdik. Ondan sonra Valilik kararı gereği ek olan oda yıktırıldı. Tekrar haber yaptık. Bundan sonra Sayın Kaymakam, bize yaptırım uygulamaya başladı. Emniyet güçleri emniyete davet etti. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi’nin bir açılışı vardı, oraya davetli olduğumuz halde emniyet müdürlüğünce bizi dışarı çıkarttırdı. Daha sonra yeniden bir vatandaşın bir şikayetini lisana getirdik; lojmanın önünde vazifeli bekçilere özel otomobilini yıkattığını haber yaptık. Yeniden bize yaptırım uygulayarak Şarköy Savcılığına hata duyurusunda bulunarak uzaklaştırma kararı aldırdı. Yeniden bizim Şarköy’de gazetecilik yapmamızı engelliyor. Savcılılarımıza, hakimliklere baskı uygulayarak bize yaptırım uygulatmaya çalışıyor. Biz de bu karara itiraz ettik. Bakalım, sonuç ne olacak? Savcı Beyefendi, bizi üç gün içinde adliyeye çağırdı; yarın gideceğim, göreceğim. Bakayım sonuç ne olacak, bunu da merak ediyorum”

"Haber yapılmasını istemiyorum"

Kaymakam Şenol Kaya ise “Ben haber yapılmasını istemiyorum. Ben, gazeteci hakkında uzaklaştırma istemedim. Ben, kendisi hakkında iki adet savcılığa hata duyurusunda bulundum. Lojmanın etrafında daima gezip fotoğraf çektiği için. Bir de benim haberim olmadan bekçiler otomobilimi yıkamış, bunun fotoğraflarını çektiği için kendisi hakkında 2 adet cürüm duyurusunda bulundum. Mahkemede konutuma yaklaşmama kararı vermiş. Bu şahıs hakkımda daima palavra haberler yapıyor” diye konuştu.

Üst Alt