Son Konu

Tofaş da Çipteki Tedarik Sorunu Nedeniyle Üretime Ara Veriyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-555d146d31b5b79e4ec3f391c18c437cf2986e8e.jpg

Oyak Renault'nun akabinde Tofaş da çip tarafında yaşanan tedarik sorunu nedeniyle üretimine orta veriyor. Şirketten yapılan açıklama nazaran üretim 19 Mart-5 Nisan ortası duracak.

Global otomotiv şirketlerini tesiri altına alan çip krizi Türkiye'de de üretimi etkiliyor. Oyak Renault'nun akabinde Tofaş da üretime orta verme kararı aldı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada üretimin çipte tedarik sorunu nedeniyle 19 Mart-5 Nisan ortası duracağı söz edildi.

"Üretim tesislerinin kimi periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir"

Açıklamada şu sözlere yer verildi;

"Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle otomotiv sanayisi de dahil olmak üzere global ölçekte birçok bölümü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. Tofaş, eserlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle kelam konusu mikroçip tedarik sıkıntısından etkilenmektedir.

Bu kapsamda bünyesinde kelam konusu mikroçiplerin kullanıldığı kimi kesimlerin yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle iki hafta müddetle fabrikamızda üretim faaliyetlerine orta verilecektir.

Kelam konusu kararın tesirlerinin taban düzeyde tutulması gayesiyle, üretime orta verilen müddet içerisinde üretim tesislerinin birtakım periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, Şirketimizin üretim dışında kalan operasyonları faaliyetlerine devam edecektir. Mevzuyla ilgili kıymetli gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıyeten paylaşılacaktır."

Üst Alt