Son Konu

Gözaltındaki Arkadaşını Görmek İsteyen Yıldırım, Karakolda Hayatını Kaybetmişti: '11 Polis Vura Vura Öldürdü'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-9c62acfeea24073a9e10991db0935defbc445e6a.jpg

5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki polis karakolunda Birol Yıldırım’ın ömrünü yitirmesiyle ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Yıldırım’ın gözaltına alındığı için denetim etmeye gittiği iş arkadaşının verdiği tabire nazaran, polisler Yıldırım’ı döverek öldürdü.

Özel bir güvenlik şirketinde amir olarak çalışan 42 yaşındaki Birol Yıldırım, mesai arkadaşı B.U.’nun bir polis memuruyla tartışıp gözaltına alınması üzerine 5 Haziran’da saat 22:30 sıralarında Esenyurt Karakolu’na gitti. Burada bilgi almak isteyince karakolda bulunan rütbeli bir memurun, “Bu arkadaşı da alın içeri” talimatıyla saat 23:30 sıralarında gözaltına alındı.

Diken'den Canan Coşkun'un haberine nazaran, iş arkadaşı B.U., Yıldırım’ın başına neler geldiğini avukatı Hüseyin Tuzcu’ya anlattı. 

Avukat Tuzcu’nun anlatımına nazaran B.U. şunları söyledi: “Çocuk (Birol Yıldırım) ‘Kalbimde stent var, bana vurmayın’ demesine karşın iki yıldızlı komiser gözümün önünde ‘Buradan ölün çıkacak’ diyerek vurdu, küfürler ettiler. 11 tane polis vura vura öldürdü Birol Yıldırım’ı.”

Avukat Tuzcu’nun verdiği bilgiye nazaran B.U. ve oğlu da polislerin linç teşebbüsüne maruz kaldı. B.U. buna karışan polislerden dokuzunu teşhis etti. Öteki iki polisi de teşhis edebileceğini söyledi.

Olay tutanaklarına nazaran Yıldırım mutfakta tutuldu ve burada meyyit bulundu.

Bulunduğunda giysileri ıslaktı, yer de o denli. Su koridora kadar taşmıştı. Yıldırım ailesinin avukatı Hüseyin Tuzcu, polislerin kanıt kararttığını düşünüyor. 

Esenyurt Polis Merkezi Amirliği’nden polislerin tutanağına nazaran, Birol Yıldırım gözaltına alındığında nezarethane yerine karakolun mutfağında tutuldu. Gece saat 00:10 sıralarında burada hayatını yitirdi. 

Tutanakta Yıldırım’ın saat kaçta gözaltına alındığına ait bir bilgi yok lakin görgü şahitlerinin anlatımına nazaran 23:30 sıralarında gözaltına alındı. Olayı haber alan iki iş arkadaşı saat 00:00 sıralarında karakola geldi. Yıldırım’ı görmek istediler fakat polisler sorularını karşılıksız bıraktı. Gece saat 01:00 sıralarında sivil kıyafetli bir bayan, “Nabzı yok” diye bağırdı.

Keşif saatler sonra yapıldı.

Savcının hazırladığı olay yeri keşif ve görgü tutanağına nazaran, karakoldaki polisler Yıldırım’ın öldüğü bilgisini savcıya gece saat 1:36’da verdi lakin savcı olay yerine saat 3:00’te gitti. 

Savcı, Yıldırım’ın tutulduğu mutfağa girdiğinde yerin ıslak olduğunu gördü. Su koridora kadar taşmıştı. Bunun sebebini ararken sebilden ve çay ocağından su sızdığını gördü. Yıldırım’ın giysileri de ıslaktı. 

Bu bilgiler ışığında Yıldırım’ın vefatına neden olan fail yahut faillerin bulunması için isimli soruşturma başlatıldı. Savcı bu kapsamda polislerin tabirini almaya başladı.

İstanbul İsimli Tıp Kurumu’nda otopsisi yapılan Birol Yıldırım, dün Giresun’da toprağa verildi. Birol’un vefat sebebi otopsi raporuyla ortaya çıkacak.

‘Soruşturmaya müdahale edilmeye çalışılıyor.’

Yıldırım ailesinin avukatı Hüseyin Tuzcu, Diken’e yaptığı açıklamada mutfakta kamera olmadığını, yeri ve Yıldırım’ın giysilerini ıslatan suyun kanı temizlemek için kullanılmış olabileceğini söyledi. Soruşturmaya müdahale edilmeye çalışıldığını düşünen Tuzcu, şunları anlattı: “Dün (8 Haziran) adliyede Büyükçekmece Kaymakamı Dr. Mehmet Özel’i gördüm. Başsavcıyı görmeye gelmişti. Yanında bir partinin ilçe teşkilatından benim de tanıdığım olan biri vardı. Bu kişi Birol Bey’in ailesinin avukatı olduğumu söyleyerek beni kaymakama tanıttı. Lakin o ‘Konuşmaya gerek yok’ diyerek baş sıhhati dilemeden oradan ayrıldı.”

Üst Alt