Son Konu

Egitim platformu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Egitim platformu Bakanlık e tescil sistemi ile aileleri kendilerine en yakın okula çocuklarını tescil ettirmeyi sağlıyor Ülkemizde eğitimin önemine inanan bir fazla veli, aile çocuklarına iyi bir eğitim sunma endişesi taşıyor Bu endişeden nedeniyle aileler çocuklarını okula kayıt ettirecekleri süre iyi bir okul, iyi bir hoca arıyorlar Okul ve öğretmenin çocuğun eğitimine etkisi yadsınamaz bir reel Bilhassa birincil beş takvim dönemdeki sınıf öğretmenliği çocuğun eğitim hayatında can tip bir öneme sahip Bir fazla temel davranış, alışkanlık, veri ve beceri bu beş takvim dönemde kök salmaya başlıyor İyi bir esas atılırsa öğrenci sonraki yıllardaki eğitim etkinliklerinde artı zorlanmıyor Data, hüner, alışılmışlık ve davranışlarını bu sağlam temelin üzerine daha kolay yapı edebiliyor Bu durumun bilincinde olan aileler hangi okula, hangi öğretmene çocuklarını emanet edeceğini düşünüyor, soruşturuyor, araştırıyor Ulusal eğitim bakanlığı bünyesinde görev yapan bütün öğretmenlerin öğretmenliğin gerektirdiği niteliklere sahip olduğunu, tümünün görevinin gerektirdiği liyakate sahip olduğunu bildirmek güç Buradan öğretmenlerin tümünü töhmet aşağı ele vermek içten değildir Görevinin gereğini yerine getirmek için kendini az daha parçalayan, canla başla gayret eden fedakar öğretmenlerin varlığını da inkar etmek büyük bir adaletsizlik olur Hatta devlet memurları içinde işlerinin gereğini en üstteki düzeyde yapan iş gruplarının başında öğretmenlerin geldiği rahatlıkla söylenebilir Ama gerçi öğretmenlik mesleğinin gereklerini yapmaktan uzakta şahısların sayısı hiç de az değildir Doğrusu böyle bir ikileme yani görevinin gereğini yapanlar yanında yapmayanlar da var ikilemine düşülmesinin en kayda değer nedenlerinden birisi eğitim hizmetini kuran, idare eden, değerlendiren esas sistemin, bakanlığın bu konuda transparan, nesnel bir veriyi ilgililerle paylaşmaması, bu verileri kamuoyuna sunmamasısunamamasıdır Eğitim öğretim süreci içinde öğretmenlerin ne derece bereketli olduğunu ortaya koyan tarafsız kriterler geliştirilemediği için cümbür cemaat kendine kadar bir değerlendirme yapabilmektedir Eğitim öğretim işlerini aranjör, idare eden bakanlığın iyi mektep, iyi hoca denilince ne anlaşılmalıdır sorusunun cevabını verebildiğini anlatmak baskı Koşul bu olunca iyi okul, iyi öğretmen nitelemesi vatandaşın anlayışına kalmaktadır Kendince eğitimi iyi olan okullar, nitelikli öğretmenler, veliler tarafından aranıp bulunuyor Böylesi okul ve öğretmenlere istek doğal olarak artmaktadır Çünkü iyi bir eğitim öğretim hizmeti edinmek her vatandaşın en esas hakkıdır Bakanlığın uygulamaya koyduğu e tescil sistemi ile herkes evine en yakın okula gitme zorunluluğu getirilmeye çalışılıyor Böylesi bir zorunluluğu getiren bakanlığın okullarda sunulan eğitim öğretim hizmetlerinin kalitesi konusunda herkese benzer imkanları hazırlaması da bir gerekliliktir Bir başka deyişle iyi mektep, iyi öğretmen kavramı konusunda herkesin gönlünü ferah tutacak bir standardın hayata geçirilmesinin önlemlerinin alınması gerekiyor Ulusal Eğitim Bakanlığının en azından nitelikleri itibariyle düşük olan okul ve personeli daha yakından peşine düşüp takip etmesi, mektep personelinin durumuna ilişkin veli görüşleri alınması, okul ve personele karşın standartlar konulması, koyulan standartları gerçekleştiren ve gerçekleştiremeyen mektep ve personelin durumlarının irdelenmesi, standartlara ulaşmama nedenlerinin sorgulanması, geliştirici önlemlerin alınması, bütün bu konularda toplumu, eğitim hizmetinden yararlananları bilgilendirecek incelemeler yapılması gerekiyor Eğitim sistemimiz içinde çalışanla çalışmayanın bir tutulması, performansa dair bir kaydın, verinin bulunmaması, eğitimi talep eden velilerin görüşlerine hiç tartı verilmemesi, özellikle üstteki sınıflarda bulunan öğrencilerin memnuniyetine ilişkin hiçbir veri alınmaması, etkisiz ve atıl çalışmasını tetkik etmek bir tarafa personeli hiç görmeden sadece kağıt üzerinde yapılan değer biçme uygulamaları, subjektif değerinde yargılarına dayanan bir bahşetme sisteminin uygulanması, ortaöğretimde okul ve personeli kendi haline bırakan bir kontrol anlayışının devamlılığı gibi sorunlar gerekliliklerin önünde önemli sorunlar olarak durmaktadır Gerçekten bu esas sorunlar ve gereklilikler yerine getirilmeden e tescil türü uygulamaların hayata geçirilmesi başka sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir  

Üst Alt