Son Konu

Çin, Yeni İşlemcisiyle Kuantum Yarışında Liderlik Koltuğuna Oturabilir

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cin-Zuchongzhi-Kuantum-Islemci.jpg

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın en hızlı kuantum işlemcisi olarak nitelendirilen Zuchongzhi için yolun sonuna geldi. Araştırmacılara göre Zuchongzhi, Google’ın Sycamore işlemcisinden 2 ila 3 kat daha hızlı. Üstelik, en güçlü süper bilgisayarın çözmesi 8 yıl sürecek olan bir sorunu ortalama 1 saatte çözebiliyor.

Kuantum üstünlüğünü, bir kuantum bilgisayarın hiçbir standart bilgisayarın uygun bir sürede çözemeyeceği sorunları çözmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu ilk olarak Google tarafından, normal bir PC’nin 10.000 yılını alacak bir hesaplamayı 200 saniyede tamamlayan 53 kübitlik bir kuantum bilgisayar olan Sycamore ile gerçekleştirildi.
Iki-boyutlu-super-iletken-bir-kubit-cipinin-semasi-640x360.jpeg
İki boyutlu süper iletken bir kübit çipinin şeması
O zamandan beri Honeywell ve Çin Bilim Teknoloji Üniversitesi gibi diğer kuruluşlar, Sycamore’dan daha iyi performans gösteren kuantum makineler geliştirmek geliştirmek için uğraşıyor. Şimdi ise 66 kübitlik Zuchongzhi kuantum işlemci sahneye çıktı.

Zuchongzhi, kuantum üstünlüğünü göstermek için bir teste girdi. En güçlü süper bilgisayarın dahi bu testi geçmesi 8 yıl alacaktı, ancak Çin kaynaklı kuantum işlemcisi sadece 72 dakikada işlemin üstesinden geldi. Proje ekibi, Zuchongzhi hakkında şu sözlere yer verdi:

Çalışmamız, makul bir süre içinde klasik hesaplama için mümkün olmayan, açık bir kuantum hesaplama avantajı sağlıyor. Yüksek hassasiyetli ve programlanabilir kuantum hesaplama platformu, yeni keşifler yapmak ve karmaşık kuantum algoritmalarını çözmek için yeni bir kapı açıyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından yayınlanan bilimsel makaleye herkes tarafından ulaşılabiliyor. Ancak makalenin kabulü için gerekli kişilerce gözden geçirilmesi gerekiyor.

Üst Alt