Son Konu

Soylu, 15 Temmuz'u Anlattı: 'Meclis’in Kapısını Kanırttım, 'Kırdı' Derler Diye Durdum'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c3b33dee91384dc3a9c2ce1ea6a95dcdf89775eb.jpg

15 Temmuz 2016'da yaşadıklarını anlatan Süleyman Soylu "Omuzumla Meclis’in kapısını kanırttım. Aklıma ‘Meclis’in kapısını kırdı’ derler geldi ve durdum. Sonrasında kapıyı açıp girdik" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında yaşadıklarını Yeni Şafak gazetesine anlattı.

"Gençlerle sohbet ederken Binali Yıldırım’ı aradım"

O periyot Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı olan Soylu, “O gece Çalışma Bakanlığı’ndaydık. Hakkârili gençlerle sohbet ederken bu türlü bir haber alınca Başbakanımız Binali Yıldırım’ı aradım. Bana, ‘Bu ne maskaralıktır Süleyman Bey’ dedi. O ‘maskaralık’ sözü temel prestijiyle tahminen de olayın o anki halet-i ruhiyesini anlatan bir değerlendirmeydi. Bakan arkadaşları arayıp Çankaya Köşkü’ne davet etmemi istedi. Çabucak ilgili bakan arkadaşlarımızı aradık, 5-10 dakika içinde Çankaya’ya geçmiş olduk. O andan itibaren de bakanlarımız, genel lider yardımcılarımız, birtakım milletvekillerimizle toplandık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bulunduğu yerle temasta olundu. Birtakım arkadaşlarımızı oraya sevk etmeye çalıştık” diye konuştu.

Soylu devamında “Bir karartma olduğunu, buranın tehlike arz ettiğini söylediler ve ‘Sizi bir yere götüreceğiz’ dediler. Ben daha emniyetli ve çalışabileceğimiz bir odaya götüreceklerini düşündüm. O esnada konuşuyoruz, daima olayın sıcaklığını takip ediyoruz. O esnada dışarı çıktığımızı gördüm. ‘Bizi nereye götürüyorsunuz’ dedim. ‘Sizi ısı odasına götüreceğiz’ dediler. Kimin götürdüğü belirli değil. ‘Bizim işimiz var, daima birlikte dönüyoruz’ dedim ve tam o kapıdan çıkmak üzereyken geri döndük tıpkı odaya geldik oturduk” diye konuştu.

Soylu, “Hep birlikte kıymetlendirme yaptık ve Meclis’in açılması gerektiğini, Meclis’in de milletin karargâhı olduğunu konuştuk ve arkadaşlarla Meclis’e gittik. Meclis’e giderken ‘Birimiz burada kalalım’ dedik ve İsmet Yılmaz abiyi seçtik ve buradan koordine etsin istedik. İsmet Yılmaz’la bir daha hiç görüşmeyecekmişiz üzere kucaklaştım. Birbirimize haklarımızı helal ettik ve oradan ayrıldık. Tekrar Çankaya Köşkü’ne dönünce yeniden birebir biçimde kucaklaştığımızı hatırlıyorum” dedi.

"Omzumla Meclis'in kapısını kanırttım"

Meclis’e gittiklerinde zirvelerinde F-16’ların uçtuğunu, sonik patlamaların yapıldığını lisana getiren Soylu, “Çok karmaşık bir tablo var. O esnada Meclis Ana Salonu’nun anahtarlarını istedik. Anahtar getirdiler ancak açamadık salonu. Sonra diğer anahtarlar geldi o da açmadı. Sonra omuzumla Meclis’in kapısını kanırttım. Aklıma ‘Meclis’in kapısını kırdı’ derler geldi ve durdum. Sonrasında kapıyı açıp Meclis’e girdik. Tartışma şu: ‘Meclis’te kim olacak?’ Eski milletvekillerini de Meclis’e aldık. Sonra Meclis Liderimiz İsmail Kahraman abi geldi. Sağ olsun İsmail abinin önderliğinde Meclis harika toplandı. İsmail abinin birinci canlı yayınını FaceTime’dan Ayşe Keşir yaptı. Daha sonra canlı yayına bağlanmak için canlı yayın araçlarını içeriye aldık. Meclis’in tüm kümelerinden da milletvekili vardı” tabirlerini kullandı.

"O üniforma ve telsiz bende hatıra"

Soylu, TRT’de yaşananları ise şu tabirlerle anlattı:

“O esnada TRT basılmıştı. Birinci basılan yer TRT olduğu için ruhsal olarak oranın alınması gerekirdi. Vatandaşımız da orada. O esnada bana bir telefon geldi, ‘Biz burayı düşürmek üzereyiz, çatışma var, şayet siz buraya gelirseniz ruhsal dayanak olur’ dendi. Ben de arkadaşlara ‘Bana müsaade ben TRT’ye hakikat gidiyorum’ dedim ve yola çıktık. Yoldan geçerken vatandaşlarımız bayraklarla sokağa çıkmıştı. Bizim otomobilimizin farı yanıyormuş. Bayanın biri ‘Evlat farınız açık, farınızı söndürün, şu melunlar otomobilinizin farını görürlerse üstten sizi bombalayabilirler’ dedi. Elinde bayrak olan bir teyze otobüs durağında otururken bu nasihati verdi. Sonra dedim ki gerçekten kapatın. Sonuç itibariyle TRT’ye gittik. Sonrasında da topyekûn 3 harekât oldu ve içeriye girildi. Orayı işgal eden melun darbecinin üzerinden o kahraman üniforma ve telsizi alındı. Onlar bende hatıradır şu anda. O üniforma, telsiz bende.”

"Aklım daima Erdoğan’daydı"

Darbe teşebbüsü sırasında aklının daima Erdoğan’da olduğunu lisana getiren Soylu, “Ben Cumhurbaşkanımızın Marmaris’te olduğunu bilmiyordum. Çankaya Köşkü’ne giderken birinci evvel Mehmet Muş ile konuştum. Mehmet Muş ‘Bizim Marmaris’i sağlam tutmamız lazım’ dedi. Ben de ‘Ne işimiz var Marmaris’te?’ dedim. O da ‘Beyefendi orada’ dedi. ‘Eyvah tuzağa düştük Mehmet’ dedim. Biz bilmiyoruz ancak onlar demek ki biliyorlar. Kaygı kapladı içimi. Sahiden oradan çıkana kadar büyük bir kaygı ve kaygı içinde olduk. Lakin Cenab-ı Allah’ın koruması, Cumhurbaşkanımızın cüreti, oradaki arkadaşlarımızın ortaya koyduğu irade, topyekûn bir kahramanlık destanı kelam konusu oldu” dedi.

Üst Alt