Son Konu

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İspanya'da Büyük Ödül

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5d76a524a6a8499d4d5c2d1f89b2ef899db2c8b9.jpg

Asturias Prensesi Mükafatları Teknik ve Bilimsel Araştırmalar Heyeti, Kovid-19 aşılarının bulunmasına katkılarından ötürü 2021 yılı mükafatına Uğur Şahin (doktor), Hasret Türeci (doktor), Katalin Kariko (biyokimyacı), Drex Weissman (immünolog), Philip Felgner (immünolog), Derrick Rossi (biyolog) ve Sarah Gilbert'in (aşı uzmanı) layık görüldüğünü açıkladı.

Heyet, bu bilim beşerlerine mükafatın verilme münasebetini şu sözlerle duyurdu:

"Çalışmaları, global ölçekte sıhhatin korunması için temel bilimin kıymetinin eksiksiz bir örneğidir. Temel araştırmalardaki uzun meslekleriyle, Kovid-19 salgınıyla savaşmak için tesirli aşılar elde etmek üzere yenilikçi uygulamalara öncülük ettiler. Hem yeni bir teknoloji olan RNA'nın geliştirilmesi hem de adenovirüsler bazlı aşıların üretilmesi, başka hastalıklara karşı kullanımları için de bir umut yolu açtı."

"Pek çok şahsa yardım edebildiği için çok minnettarım"

Uğur Şahin, mükafatı alması münasebetiyle Asturias Prensesi Vakfı'na yaptığı açıklamada, "Asturias Prensesi Mükafatı, bilimin insanlık için bir fark yaratabileceğinin eksiksiz bir formda tanınması açısından kıymetli. Araştırmalarımızın ve çalışmalarınızın bu salgına karşı gayrete katkıda bulunabildiği ve pek çok şahsa yardım edebildiği için çok minnettarım." sözünü kullandı.

Hasret Türeci de "Asturias Prensesi Ödülü'nün sahipleri ortasında yer almak bir onurdur. Bilimin asıl amacını ömrün güzelleştirilmesi olarak tanımlayan bu mükafatla bedelli bir büyükelçi olarak görülmekten derin bir onur duyuyorum." açıklamasında bulundu.

Üst Alt