Son Konu

Deniz Baykal’dan Livaneli’nin İddialarına Tepki: 'Beni Üzdü'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-99c307605cbc9dd24c04eb47bf75f3aef3d372bc.jpg

Eski CHP milletvekili Zülfü Livaneli’nin Deniz Baykal’la ilgili, “Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmez. Bunu çok sefer kendisi de söyledi. Basında çıktı” kelamları tartışma yarattı. Baykal, yakın etrafına, “Zülfü Livaneli’nin gerçekdışı argümanları beni önemli formda üzdü” dedi.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine nazaran, bir dönem CHP’de siyaset yapan sanatçı Zülfü Livaneli’nin eski CHP Genel Lideri ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’la ilgili, “Tipik bir Sünni, sağcı, Ankara siyasetçisidir. Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmez. Bunu çok sefer kendisi de söyledi, basında çıktı” kelamları büyük tartışma yarattı. Baykal’ın yakın etrafından Livaneli’ye reaksiyon geldi.

Ankara’ya giderek Baykal ile görüşen Mehmet Sevigen, görüşmenin ayrıntılarına ait şunları söyledi

“Livaneli’nin savlarına ait, ‘Zülfü Livaneli’nin gerçekdışı tezleri beni önemli biçimde üzdü. Bu türlü bir haksızlığa muhatap olduğum için nitekim çok üzülüyorum’ biçiminde bir yorumu oldu. En büyük ıstırabı ise Genel Merkez’den hiç kimsenin aramaması olmuş. Anlayacağınız en çok vefasızlığa kırgın. Kemal Beyefendi (CHP Genel Başkanı) bir telefon açıp ‘geçmiş olsun’ dememiş. Kendi geçmişini koruyamayan geleceğe nasıl sahip çıkacak?

Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş seversiniz ya da sevmezsiniz, yanlışsız ya da yanlış. Adam canıyla uğraşıyor; bir de bu davaların gündeme gelmesi daha da üzüyor. Artık ben de çıkıp, ‘Zülfü Beyefendi en çok parayı sever, sonra gücü sever, fırsat bulursa belediye lideri, milletvekili, genel lider olmak ister. Son olarak ise cumhurbaşkanı olmayı ister’ desem ayıp olmaz mı? Dost meskeninde yapılan bir sohbeti ki benim adımı da çok katıyor ‘evi’ diye, genel şura toplantısı üzere lanse etmesi de çok yakışıksız. İstanbul Vilayet Kongresinde Ahmet Güryüz Ketenci seçildi. Bizi, ‘CHP Kürtlerin ve Alevilerin partisi’ diye yaftalıyorlardı. Ketenci’nin seçilmesi Türkiye’nin mozaik partisi olduğumuzu gösterdi. Mezhepçilik yapmadan, kompleks duymadan yolumuza devam edildi.”

Eski TBMM Lider Vekili Yılmaz Ateş de Livaneli’nin kelamlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı

“SHP ve CHP’de 20 yıl yöneticilik yaptım. Sayın Baykal’ın ‘Alevileri, Kürtleri sevmiyorum’ kelamlarını ne duydum ne de okudum. Fakat Sayın Baykal 1975 yılında Demirel hükümeti bütçesi üzerine yaptığı konuşmadaki kelamlarından dolayı yıllarca ‘Baykal Kızılbaştır’ diye suçlanmıştı. SHP Genel Sekreteri olduğu periyotta Baykal’ın önerisi ve başkanlığında kurulan kurulun 1989’da hazırladığı ‘Kürt Raporu’ bugüne kadar ortaya konan en kıymetli yazılı dokümandır. Sayın Ahmet Türk, terör suçlaması nedeniyle 2016 Kasım’da tutuklandığında Mardin’e meskenine ziyarete gittiği için tenkit yağmuruna tutulan Baykal olmuştu. (Baykal’a, Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılmasına ait eleştiriler) Sayın Tayyip Erdoğan’ın yasağı 22 Aralık 2002’de kaldırıldı. Sayın Baykal ve Sayın Erdoğan’ın Beylerbeyi’ndeki görüşmesi tam 2 ay sonra gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık pazarlığı, yasağın kalkmasından 2 ay sonra mı yapılır?”

Üst Alt