Son Konu

SBK Hakkında Yeni İddia: 'İstediği Kişinin WhatsApp Yazışmalarını Görebiliyordu'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-aa18150ea66f1ef4fca9ef59a4a9ba01b199bd71.jpg

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu bir iş insanı arkadaşının tanıklığıyla; Korkmaz'ın, cep telefonundaki bir yazılımla istediği kişinin son WhatsApp yazışmalarını görebildiğini söyledi. İsmi Paramount Hotel'in satışında Sezgin Baran Korkmaz'la ismi geçen Cihan Ekşioğlu'nun bir magazin mecmuasına verdiği röportajda; MİT'e yazılım sattıklarını, bu yazılımın Twitter ve WhatsApp görüşmelerine ulaşabildiğini açıkladığı ortaya çıktı.

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili tezler gündeme damga vurmaya devam ediyor. KRT TV’de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Vakit programına katılan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Korkusuz Gazetesi muharriri Barış Yarkadaş, canlı yayında, Sedat Peker'in, “Cihan Ekşioğlu, İsrail'den 3 milyon dolara aldığı, Twitter ve WhatsApp görüşmelerini takip edebilen yazılımı Türkiye'ye 50 milyon dolara sattığı” savını hatırlattı.

Numara girerek istediği kişinin WhatsApp konuşmalarına erişmiş...

Bu hatırlatma üzerine ortaya giren Enis Berberoğlu, bir iş insanı arkadaşının tanıklığına dayandırarak, Sezgin Baran Korkmaz’ın, cep telefonundaki bir yazılımla istediği kişinin son WhatsApp yazışmalarını görebildiğini söyledi:

Bundan 8-9 ay evvel Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili haberler çıkmaya başladığında çok inandığım ve çok güvendiğim bir iş adamı arkadaşım Sezgin Baran Korkmaz’ı tanıdığını söyledi. Ben de “Git bir sor bakalım bu adama, parasına çökmeye çalışanlar var, içeri atmayı isteyenler var, ABD’den gelen paralar kadar emanet edenler var. Bir konuş bakalım neymiş. Sen de bana söylersin” dedim. Gitti geldi dehşet içindeydi! Samimi söylüyorum ben bu adamı 30 yıldır tanırım, SBK’yla yaptığı görüşmeden sonra tırsmıştı.

“Ne oldu kardeşim?” dedim. Dedi ki: Enis garip bir şeyler dönüyor. Adam benimle daha ikinci üçüncü oturmasında bu hususlar gündeme gelince “Bana bir şey olmaz” dedi. Ya nasıl olmaz? Bunlar bunlar konuşuluyor…

Üsteleyince çıkartmış cebindeki telefonu. “Numaran kaç senin?” demiş. Almış, son yaptığı WhatsApp konuşmalarını göstermiş! Tekrar ediyorum yalnızca numara girerek benim arkadaşımın WhatsApp‘tan yaptığı son görüşmeleri takip edebildiğini göstermiş Sezgin Baran Korkmaz.

Ben o adama inandığım için bunu burada anlatma gereği hissediyorum. Lakin niçin bu saate kadar anlatmadın dersen. Sendeki (Barış Yarkadaş'ın anlattığı) üzere bilgi yoktu bende. Yani bu takımın teknik dinleme, teknik takip program üzerine çalıştığını bilseydim o işin üzerine o saatte giderdim. Birtakım çetelerin elinde bizim bilgilerimiz nasıl gezer ya?"

Sedat Peker’in görüntüsünde işaret ettiği Paramount Hotel’in birinci sahibi Atilla Uras’ın kızı Yasemin Victoria Uras, Cihan Ekşioğlu’nun otele tankla girdiğini ve daha sonra Sezgin Baran Korkmaz’ın otele sahip olduğunu sav etmişti.

2017’nin Haziran ayında magazin mecmuası Klass’a kapak olan Ekba Holding’in sahibi Cihan Ekşioğlu’nun verdiği röportajda; MİT’e yazılım sattıklarını, bu yazılımın Twitter ve Whatsapp görüşmelerine ulaşabildiğini açıkladığı ortaya çıktı.

"Biz şu anda savunma endüstrisiyle ilgili silahlı, silahsız, insansız hava aracı üretiyoruz. (…) Bunun dışında toplumsal medya çözümleme ve takip işleri var bizde. Biz takip etmiyoruz bunları, çözümleyen sistemleri istihbarat servislerine satıyoruz. Örneğin Twitter'daki hareketliliği takip edebiliyorsunuz, hangi noktadan çıktığını, davetlerin nereden geldiğini kimin kiminle neler yaptığını çözümleyebiliyoruz.

Bunun içinde toplumsal medya ve Whatsapp yazışmaları da var. Bunlar çözümlenebiliyor. Biz bu işleri yapmıyoruz bunları devletin istihbarat teşkilatı yapıyor. Biz bu takibin yapılabilmesi için birtakım yazılım ve sistem geliştiriyoruz. Dubai'de bizimle çalışan 100'e yakın Hintli ve Pakistanlı mühendis var. Bu hususta onlar çok uygundur. Uydu takip sistemleri, toplumsal medya takip sistemleri üzerine çeşitli yazılımlar var. Biz bunları istihbarat servislerine satıyoruz. Onlar bunların üstüne kendi teknik alt yapılarını birleştirip halkın can ve mal güvenliği için terörist kümeleri takip ediyoruz.

Normal vatandaşlarımızda bile dinleniyor muyum, takip ediliyor muyum üzere bir algı var. Cürüm işleyen insanın huzursuz olması lazım. Devlet vatandaşın özel yazışmasıyla uğraşmaz. Şayet bir terörist isen devlete karşı faaliyetin varsa, kamu tertibine karşı bir faaliyetin varsa o vakit incelenirsiniz. Esasen o vakit saklı haberleşme formüllerini benimsediğin için devlet de o yüzden takip eder. Devlet durup dururken vatandaşın Whatsapp'ında ne yazıyor diye onu takip etmez ki. Ailevi ya da özel yatak odası bağlarını takip etmez. Fakat vatandaşta bu türlü bir psikoloji var."

Üst Alt