Son Konu

Üniversiteli Eda'yı Ezen Sürücüye İndirimli Ceza ve Tahliye

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-0349653088b9b48c2bbb62a94ff992eb4ac33194.jpg

Bursa'da geri hareket yaparken üniversite öğrencisi Eda Müdüroğlu'na çarparak vefatına neden olduktan sonra kaçan kamyonet şoförü İlhami Bekiroğlu güzel hal indirimi yapılarak 4 yıl 5 ay mahpus cezasına çarptırıldı. 11 ay mahpus yatan İlhami Bekiroğlu, yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

Geçen yıl 30 Ağustos günü, Osmangazi ilçesi Yenibağlar Mahallesi Hüsrev Sokak'ta İlhami Bekiroğlu'nun geri hareket yaptığı kamyonet, yokuş aşağı kaydı. Kamyonet, evvel sokaktaki elektrik direğine akabinde da dedesine aşure götüren Eda Müdüroğlu ile bir konutun duvarına çarptı. Duvarla kamyonet ortasında sıkışan Müdüroğlu, hayatını yitirdi. Kazanın akabinde kaçan şoför Bekiroğlu bir müddet sonra polis merkezine giderek, teslim oldu. İlhami Bekiroğlu sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

"Deprem oldu sandım"

Bursa 23'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde ‘taksirle vefata sebebiyet verme' hatasından yargılanan İlhami Bekiroğlu'nun belgesi, misyonsuzluk kararı verilerek, kusurlu davranışı taksiri aştığı ve ihmalli davranışın 'kasten adam öldürme'ye geçtiği münasebeti ile Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık İlhami Bekiroğlu tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılırken, Eda Müdüroğlu'nun babası Bertan Müdüroğlu, taraf avukatları, yakınları ve şahitler hazır bulundu. Daha evvel verdiği sözünü tekrarlayan Bertan Müdüroğlu, kızının vefatına neden olan şoförün en ağır cezayı almasını istedi.

Duruşmada şahit sıfatıyla dinlenen Emine Ö., olay günü meskeninin terasındayken bir gürültü duyduğunu ve sarsıntı olduğunu zannettiğini belirterek, “Komşum Sabriye, 'Eda altta kaldı' diye Eda'nın yengesi Nurcan hanıma seslendi. Ben de bu sırada ambulans, itfaiye ve polisi aradım. Birinci baktığımda aracın içinde olan sanığın yerde evrak topladığını gördüm” diye konuştu.

Sanık İlhami Bekiroğlu, olaydan sonra kardeşi Ahmet Bekiroğlu’nun yanına geldiğini kaydederek, aracı olay yerinde bıraktıklarını söyledi. Aracın daha sonra alımlı ile getirildiğini belirten sanık, mahkeme lideri tarafından araçta fren arızası olup olmadığı istikametindeki sorusuna da, fren arızasının bulunmadığını, 2 gün kullandığını tabir etti.

Âlâ hal indirimiyle tahliye kararı

Sözlerin arkasında mütalaasını veren savcı, sanığın 'bilinçli taksirle mevte neden olma' suçundan cezalandırılmasını istedi. Genç kızın ailesinin avukatı ise sanığın 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılması talebinde bulundu. Sanık avukatı da, müvekkilinin aracı durdurmaya çalıştığını, kazada başından yaralandığını ve Eda Müdüroğlu'nu görmediğini lisana getirdi.

Mahkeme heyeti, İlhami Bekiroğlu’nu 'bilinçli taksirle vefata neden olma' suçundan 5 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırdı. Takdiri indirim (iyi hal) uygulayan heyet, cezanın 4 yıl 5 ay 10 güne düşürülmesi ve yurt dışına çıkış yasağıyla sanığın tahliyesine karar verdi.

Üst Alt