Son Konu

CANLI: SEC Başkanı Konuşuyor: Bu Kripto Paralar Düzenlenebilir!

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
GaryGensler.jpg

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto paralar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Gary Gensler, kripto paraların yüksek derecede spekülatif varlıklar olduğunu söyledi. Makale sürekli güncellenecektir. Yeni açıklamaları görmek için sayfayı sürekli güncelleyin!

SEC Başkanı: Kripto paralar yüksek derecede spekülatif varlıklar

SEC Başkanı Gary Gensler, merakla beklenen konuşmasını egreçkleştiriyor.  Gary Gensler, kripto paralar konulu konuşmasında önemli yorumlarda bulundu. Gary Gensler’in ifadelerinden dikkat çeken kısmlar şu şekildedir:

Kripto token’ları veya kripto paralar yüksek derecede spekülatif varlıklardır. Satoshi Nakamoto, finansı yeni teknolojiyle buluşturmak istedi. 7 yıl bu konuları MIT’de çalıştım. Ancak bu teknoloji, regülasyonlar olmadan ilerleyemez. Bence bu teknolojiyi, devlet politikalarıyla, halkın yararına olacak şekilde düzenlememiz gerekiyor. Biz de bu krizden sonra burada ABD’de çok daha güçlü bir piyasa oluşturduk. O güne göre çok daha iyi bir pozisyonda olduğumuzu düşünüyorum. Ancak yine de bu, hiç etkilenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bu geniş anlatım bize önemli bir görev veriyor. 5-6 bin kripto paradan bahsediyoruz. Yatırım sözleşmeleri ya da tahvil şeklinde bazı platformlarda satılıyor. Ancak hem işlem platformlarına hem de kredi verme platformlarına regülasyonları uygulamamız lazım. SEC, 1930’larda menkul kıymetlerin ne olduğunu net şekilde ortaya koydu. 30-35 alt başlıkta bunlar anlatılıyor. 90’larda ise, dolandırıcılığı önlemek için, tanımlar daha da genişletildi. Bu geniş anlatım bize önemli bir görev veriyor. 5-6 bin token’dan bahsediyoruz. Yatırım sözleşmeleri ya da tahvil şeklinde bazı platformlarda satılıyor. Ancak hem işlem platformlarına hem de kredi verme platformlarına regülasyonları uygulamamız lazım.
pexels-alesia-kozik-6771899.jpg
Gary Gensler: Bazı kripto paralar menkul kıymet

SEC Başkanı Gary Gensler açıklamalarının devamında, kripto para borsalarına da dikkat çekti ve şunları söyledi:

Siz paranızı bir platforma yatırıyorsunuz. Onlar da size belli bir kâr vadederek kripto paraları satıyor. Bu bir yatırım sözleşmesidir. Bazı kripto paralar menkul kıymet, bazıları emtia bazıları ise ikisi birden olabiliyor. Bu konularda özellikle Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ile koordineli şekilde gitmemiz gerekiyor.

SEC Başkanı: Sabit kripto paralar yani stablecoin’leri düzenleyebiliriz!

SEC Başkanı, stablecoin’leri düzenleyebileceklerini vurguladı ve şunları ekledi:

Elimizde ciddi bir güç var. Kredi verme, staking platformları, yani bir kripto para verip karşılığında faiz aldığınız yerler, Kongre’nin de bize ettiği yardımla bu tarafı ve stablecoin’leri düzenleyebiliriz. Zaten Yellen ile birlikte bu konuda bir rapor hazırlıyoruz. Yeni teknolojiler, devlet kuralları altına girmeden yaşayamaz. Kongre’nin “Biz dolandırıcılığa karışmayalım. Ne yaparlarsa yapsınlar” diyeceğini hiç sanmıyorum. Dediğim gibi bu çok heyecan verici bir teknoloji bu yüzden yıllarca onu çalıştım. Ancak insanlar daha iyi bir emeklilik ya da bir sene sonra daha iyi bir tatil hayal ederken başlarına gelebilecek tehlikelerden de uzak tutulmalıdır.

Üst Alt