Son Konu

Robinhood Skandalı Büyürken Merkezi Olmayan Finansa Talep Artıyor! Kripto Paralar Yükselir mi?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
robinhood-skandali-buyurken-merkezi-olmayan-finansa-talep-artiyor-1.jpg

R/wallstreetbets subreddit’in bir sonucu olarak devam eden Gamestop paylarının artmasıyla birlikte, Robinhood, WeBull ve Apex Holdings üzere başka trade platformları, daha fazlasının satın alınmasına müsaade vermeyerek, payların alım satımını engelledi. WeBull, “aşırı dalgalanma” nedeniyle pay satışını reddettiğini belirtti. WeBull kullanıcıları ellerindeki pay senetlerini tasfiye etmek yahut satmak zorunda kaldı. Robinhood da misal bir yol izledi ve durumla ilgili yayınladığı bir blog gönderisinde neden olarak “aşırı dalgalanma”yı gösterdi.

Perakendeci yatırımcıların Wall Street kuruluşuna karşı uğraşının somutlaşmış örneği haline gelen Amerikan görüntü oyunu perakendecisi GameStop’un (GME) payları, Robinhood üzere firmaların satışları kısıtlamak için harekete geçmesinden sonra neredeyse %75 düşüş yaşadı.

Robinhood Reaksiyon Topluyor

Amatör kitleler için en tanınan ticaret uygulaması olan Robinhood, trade engellerinden dolayı perakende yatırımcıların öfkesini çekti. Bir Twitter kullanıcısı, “Bu kadar! İlerlerken, sırf Uniswap üzere merkezi olmayan finansal teknolojileri kullanıyorum. Trade yaptığımda, herkesle tıpkı kurallara nazaran trade yapmak istiyorum. Bu benim param, benim denetimimde olsun istiyorum” tabirlerini kullanarak bir akım başlattı. Birçok kişi bu akıma takviye vererek tıpkı cümleleri tweet olarak attı.

GameStop dışında AMC ve Nokia üzere başka yükselen pay senetlerini de bloke eden Robinhood mutlak piyasa karışıklığına neden oldu. Öte yandan bir öbür kullanıcı Robinhood’un Dogecoin trade’ini de engellediğini tez etti.

Bitcoin evangelisti Andreas M. Antonopoulos ise kurulsuz ticaret uygulamasının markasını “gücü olan biri” tarafından sabote etmeye zorlandığına inanıyor:

“Robinhood’un, gücü olan biri tarafından köşeye sıkıştırılmadan markasını yok etme kararı vermesine imkan yok.”

Robinhood’ın problemleri artık kızgın tweet’lerin çok ötesine uzanıyor. Hoşnutsuz müşterilerden gelen toplu dava şikayeti, New York’un Güney Bölgesi’nde şimdiden dosyalanmış durumda.

Merkeziyetsiz Finans

Merkezi olmayan borsalar bu tip engelleme ve sansür teşebbüslerinden uzaklaşmaya çalışır. Merkezi sunucularda çalışmak yerine, bir dizi farklı bilgisayarda çalışırlar. Farklı taraflar ortasında inançsız ticareti mümkün kılmak için atomik takas ve emanet için akıllı kontratların kullanımını birleştirirler. Buna en besbelli ve tanınan örnek şu anda Uniswap’tir.

Sistemin olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Merkezi bir sunucu olmadan, çok az yahut hiç kesinti bahtı olmadığını bilerek inançla trade yapabilirsiniz. Ayrıyeten pürüze uğramazsınız, paranızın denetimi büsbütün sizdedir. Lakin kimi düzenleyici riskler vardır. Gerçek platformu seçmezseniz dolandırılma riskiniz de bulunmaktadır.

Ademi merkeziyetçilik tartışmaları soyut biçimde ilerliyor üzere görünse de Robinhood olayıyla birlikte bu son yaşananlar somut tabirlerle neden değerli olduklarını gösterdi. Finansal kuruluşlar ile siyasi ve ekonomik kuruluşlar, bazen perakende yatırımcıların aleyhine bir ortaya geldiğinde, kendi denetimleri dışındaki güçler nedeniyle süreçlerinin sansürlendiğini düşünenler merkeziyetsiz borsalara er geç geçiş yapacaktır.

Daha fazla insanın merkeziyetsiz finansa geçmesi analistlere nazaran kripto para ünitelerinin benimsenmesinde değerli bir rol oynayabilir. Hal bu türlü olunca altcoin’ler de durumdan olumlu etkilenip yükselişe geçebilir.

Üst Alt