Son Konu

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş Görevden Alındı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5bdc9a64e96a38c9ec0b6a81e2b1f181ed69de00.jpg

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara nazaran, Merkez Bankası Lider Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı. Özbaş'ın yerine Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna nazaran, Merkez Bankası Lider Yardımcısı Oğuzhan Özbaş misyondan alındı. Özbaş'ın yerine Merkez Bankası Lider Yardımcılığı'na Prof. Dr. Semih Tümen getirildi.

Kararda, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lider (Guvernör) Yardımcısı Oğuzhan Özbaş 375 sayılı Kanun Kararında Kararnamenin ek 35'inci unsuru ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci unsuru yeterince vazifeden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkes Bankası Lider (Guvernör) Yardımcılığına, 1211 sayılı Kanunun 29'uncu unsuru ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7'nci hususları yeterince Prof. Dr. Semih Tümen atanmıştır" denildi.

Semih Tümen kimdir?

Lisans derecesini 2000 yılında ODTÜ İktisat Kısmı'ndan aldıktan sonra 2006 yılında London School of Economics'te Ekonometri ve Matematiksel İktisat alanında yüksek lisans yapan Prof. Dr Semih Tümen 2012 yılında da University of Chicago'da İktisat alanında doktora derecelerini almıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü, Araştırma ve Para Siyaseti Genel Müdür Yardımcısı, Ekonomist ve başka unvanlarda 2002 yılından itibaren vazife yapan Semih Tümen, TCMB’de çalıştığı periyotta ODTÜ, Bilkent Üniversitesi ve TOBB-ETÜ'de yarı vakitli öğretim üyeliği de yaptı

Mikroeokonometri, İşgücü İktisadı, Eğitim İktisadı ve Kalkınma İktisadı alanlarında lisans ve yüksek lisans seviyesinde dersler veren Tümen, 2016-2018 yılları ortasında Besin ve Ziraî Eser Piyasaları İzleme ve Kıymetlendirme Komitesi (Gıda Komitesi) Genel Koordinatörlüğü ve Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Başbakan Yardımcılığı Makamı’nı temsilen Kıdemli Danışman vazifelerinde bulundu.

Semih Tümen, 2018 yılından itibaren TED Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak vazife yapıyordu.

Üst Alt