Son Konu

Kızı İçin Program Açan, Sınavı Kazanamayınca da Üniversiteyi Birbirine Katan Rektör Gibi Rektör...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-648a3f7ee6623ee61ddd003d200a4505bde31d28.jpg

Rektörün kızı, imtihanda başarısız olunca komite lideri doçent baskıyla istifaya zorlandı. Doçentin argümanına nazaran rektör "Benim kızın imtihanı var. Bu imtihanı kazanacak. O programı esasen kızım için açtım" demiş...

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim vazifelisi kızı Esra Aslancan, Toplumsal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Kısmı Eğitim İdaresi Doktora Programı imtihanına başvurdu. 

Hürriyet'ten Abdullah Ünlü'nün haberine nazaran, 21 Eylül 2020 tarihindeki imtihandan evvel Rektör, hem Eğitim Fakültesi Dekanı hem de başka kurul üyeleriyle görüşmek istedi. 

Fakat İmtihan Kıymetlendirme Komitesi Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır bu görüşmeye gitmedi. 

23 Eylül 2020'de açıklanan imtihan sonucuna nazaran Rektör Can'ın kızı Esra Aslancan kazananlar listesine giremedi. 

Sözcü'nün aktardığına nazaran bu gelişme sonrası Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, baskı nedeniyle iki defa vazifesinden istifa etti. Ancak bu istifalar huzursuzluğun ifşa olmaması için kabul edilmedi.

İmtihan Kıymetlendirme Komitesi Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır ise önce baskılara dayanamayarak istifa etti ardından karıştığı bir arbede münasebet gösterilerek açığa alındı.

"Benim kızın imtihanı var, bu imtihanı kazanacak"

Sağır yaşananlara ait şu tezleri lisana getirdi:

“Sınavdan evvel Rektör beyefendi fakültenin dekan ve dekan yardımcısına ‘Benim kızın imtihanı var. Bu imtihanı kazanacak’ demiş. Beni de yanına çağırdı mevzuyu görüşmek için lakin ben gitmedim. Hakikaten imtihan yapıldı ve kızı başarısız oldu. Bunun üzerine rektör dekanı suçladı. O programı aslında kızı için açtığını söyledi. Ben Eğitim Bilimleri kısım lideriydim. Bu vazifemden şahsen baskı gördüğüm için istifa ettim.”  

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ise “Geçen sene 21 Eylül’de bir doktora imtihanı oluyor. Kızım imtihana giriyor ve kazanamıyor. İtiraz bile etmiyor. Hepsi benim dışımda olan şeyler. Zerre kadar dahlim yok. Şu an durum YÖK’te ve sonuçlanmadığı için açığa alınma süreci devam ediyor” dedi.

Öteki kızı ve damadı da üniversitede...

Rektör Niyazi Can’ın öteki kızı Emine Canmercan da Sütçü İmam Üniversitesi öğretim vazifelisi. 

Rektörün damadı Pir Mehmet Aslancan da Sıhhat Kültür Spor Daire Başkanlığı’nda çalışıyor.

Daha fazla ayrıntı için

Üst Alt