Son Konu

Huawei, Akıllı Telefonlarında HongMeng OS Kullanmayacak

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-den-sasirtan-aciklama-hongmeng-os-akilli-telefonlar-icin-degil-android-kullanacagiz-1563518022.jpg

Huawei'nin yeni işletim sistemi HongMeng OS'un (Avrupa'daki ismiyle Harmony OS) Google'ın Android işletim sistemine karşı bir yanıt olarak geleceği düşünülüyordu. ABD'nin Huawei'yi kara listeye almasının akabinde Google, Android desteğinin Huawei'ye kapatıldığını bildirmişti. Huawei, tam da bu noktada yeni işletim sistemini duyurarak Google'a muhtaçlığı olmadığını göstermişti.

Açık kaynak kodlu Android tabanlı bir işletim sistemi olan HongMeng OS'un, son yapılan testlerde Android'den %60 daha süratli olduğu ortaya çıkmıştı. Tüm bu haberler dahilinde Huawei'nin Google'a önemli manada rakip olacağı, ziyadesiyle süratli bir işletim sisteminin akıllı telefon kesimindeki istikrarları bozacağı düşünülüyordu.

b173ee8c7ec28cad00d2a81e6911585c16d6ad92.jpeg

Huawei'nin Umum Yönetici Yardımcısı Catherine Chen, yaptığı son açıklamayla birlikte HongMeng OS'un akıllı telefonlar için üretilmediğini ve Huawei'nin akıllı telefonlarında Android işletim sistemini kullanmaya devam edeceğini bildirdi.

Birebir hengamda HongMeng işletim sisteminin endüstriyel tasarruflar için üretildiğini ve sistemin ABD yasağından evvel geliştirilmeye başlandığını belirten Chen, HongMeng'in bir akıllı telefon işletim sistemine orantıyla daha az kod içermesi sebebiyle daha inançlı ve daha süratli olduğunu da belirtti.

78698135f957ae53f97954608d110e70996ec8c4.jpeg

Huawei'nin kurucusu ve CEO'su, daha evvelden verdiği bir röportajda HongMeng OS'un, içerisinde vericiler, tabletler, bilgisayarlar ve done merkezleri bulunan birçok eserde kullanılacağını belirtmişti.

Huawei'nin bu kararı başlangıçta olağan üzere görünse de epey garip. Huawei, yeni işletim sistemini kimi akıllı telefonlarda test ettikten sonra işletim sistemini kullanmaktan vazgeçmesi, Google ile aralarındaki sorunu çözmelerinden kaynaklanıyor olabilir.

2. bir seçeneğe bakacak olursak Huawei, yeni işletim sistemi için kâfi itimadı sağlayamayacağını düşünüp kendi işletim sistemini kullanmaktan vazgeçti diyebiliriz. Yeni çıkan bir işletim sisteminin yıllardır kullanılan bir işletim sistemi üzerinde üstünlük kuramayacağını düşünen Huawei, bir çeşit U dönüşü yaparak kendi işletim sisteminden Android'e dönüp "HongMeng OS'u telefonlar için düşünmemiştik" demiş olabilir.

Doğal ki tüm bunlar sırf birer teoriden ibaret. Huawei'nin neden bu türlü bir karar verdiğini söylemek güç. İlerleyen vakitlerde mevzuya dair daha kapsamlı bir açıklama gelince daha net bir fikir sahibi olacağız.

Üst Alt