Son Konu

AKP’lilere ‘Yediler Yediler Doymadılar’ Diyen 63 Yaşındaki Özselgin Hakkında İddianame

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-43676b5e0a84004d1cb5571d770394a25424689c.jpg

İstanbul Çatalca’da 2019 yılının kasım ayında pazar alışverişi yaparken tartıştığı bir bayana “Yediler yediler doymadılar. Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hâlâ AKP’ye oy veriyorsunuz” dediği sav edilen 63 yaşındaki Dürdane Özselgin hakkında iddianame düzenlendi.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine nazaran, Özselgin’in hakkında “hakaret”, “halkın bir kısmını toplumsal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farkındalığına dayanarak alenen aşağılama” kabahatini işlediği savıyla 3 yıl 4 ay mahpus cezası istendi. İddianame mahkeme tarafından şimdi kabul edilmedi.

Şikâyet üzerine misafirliğe gittiği arkadaşının konutunda gözaltına alınan Özselgin, geceyi nezarette geçirmişti. Akabinde adliyeye sevk edilen Özselgin hür bırakılmıştı.

'Başörtüsünü çekmedim...'

Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Özselgin’in olayla ilgili ifadesinde “AKP standının önünden geçerken durdum. Vazifeli bayana ‘Millet açlıktan kırılıyor memleket bitmiş siz hâlâ AKP’ye oy devşiriyorsunuz bıkmadınız mı?’ kelamlarını sarf ettim. Kendisine hakaret içerikli kelam söylemedim. Sav ettiği üzere kendisinin başörtüsünü çekmeye çalışmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Uzlaşma kapsam dışı

İddianamenin devamında yer verilen İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı'nın raporunda "CD incelemesinde gri montlu, siyah pantolonlu, kısa siyah saçlı bir bayan şahsın başörtülü bir bayanın başörtüsüne eli ile uzanmaya çalıştığı, başörtülü bayanın kendisini geriye gerçek çektiği ve eli ile buna karşı koyduğunu tespit edildiği” tabirleri yer aldı.

Ayrıyeten iddianamede işlenen kabahatin uzlaşma kapsamı dışında kalacağı anlaşıldığına değinilerek Özselgin’in belirtilen yasa hususları yeterince farklı başka cezalandırılması talep edildi.

Üst Alt