Ortodonti’de pekiştirme tedavisi (retansiyon)

makaleci

Vip Üye
14 Ocak 2020
42,900
0
36
31


Ortodontik tedavi sonucunda elde edilen durumun tekrar bozulmaması için uygulanan tedbirler pekiştirme tedavisini oluşturur.

Retansiyon 3 temel nedenden ötürü gereklidir:

Diş destek dokuları ortodontik tedaviden etkilenir ve tekrar organize olmaları için hengam gereklidir

Tedaviden sonra dişler stabil olmayan bir durumdadır ve yumuşak doku basınçları nüks eğilimi oluşturur

Büyüme değişiklikleri ortodontik sonucu değiştirebilir.

Diş destek dokularının reorganizasyonu 3-4 ay sürer. Dişler olağanda destek dokuların şok absorbe edici siteminden ötürü okluzal kuvvetlere dayanıklıdır. Ortodontik diş hareketi ile destek dokuların etkilenmesi etkin stabilizasyonu azaltır yahut elimine eder. Bu da demektir ki ortodontik tedaviden çabucak sonra dişler okluzal ve yumuşak doku basınçlarına karşı stabil olmayacaklardır. Bu da neden bütün hastaların en az birkaç ay retansiyon gerektirdiğini açıklamaktadır. 4-6 ay arasında diş etindeki kollojen lifler reorganizasyonlarını tamamlarken elastik suprakrestal lifler son kademe yavaş remodele olurlar ve ortodontik apareylerin çıkarılmasından 1 yıl sonra bile diş konumunu değiştirebilecek kuvvetler uygulayabilirler. Bu yüzden retansiyon prensipleri:

Potansiyel nüksün istikameti tedavi sonundaki diş durumunu orjinal durumla kıyaslayarak belirlenebilir.Dişler orjinal konumlarına dönme eğilimindedir. Bunun nedeni diş eti liflerin elastik geri çekmesi ve istikrarı bozulmuş olan dil-ghdudak kuvvetleridir.

Sabit tedaviden 3-4 ay sonrasına kadar dişler tüm gün retansiyon gerektirir. Lakin destek dokuların reorganizasyonunu arttırmak için dişler çiğneme sırasında serbestçe esnemelidir. Bu gereksinimde retansiyon apareyinin yemekler haricinde takılması ile sağlanabilir.

Diş eti liflerinin yavaş yanıtları yüzünden dişler tedavi başında nispeten düzensizse retansiyon en az 1 yıl sürmelidir (3-4 aydan sonra yarım güne azaltılabilir). Büyümesi biten hastalarda 12 aydan sonra retansiyon bırakılabilir. Gelgelelim büyümesi devam eden hastalarda pekiştirme erişkin periyoda kadar sürdürülmelidir. Şayet büyüme devam ediyorsa uzayın üç yanındaki iskeletsel bozukluklar tekrar oluşma eğilimindedir. Bunun nedeni birden fazla hastanın özgün büyüme paternlerinin devam etmesidir. Erişkinlerdeki uzun periyot çalışmalar çok yavaş büyümenin orjinal paternde erişkin periyotta de devam ettiğini ve bunun da ortodontik tedaviden yıllar sonra nükse ekte bulunabileceği bildirilmiştir.

 
Üst