Son Konu

El Açması Börek

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
el-acmasi-borek.jpg

El Açması Börek Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı ılık süt (Yada su)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı instant kuru maya
  • 1 adet yumurta
Üzerine
  • Yumurta sarısı (İsraf olmasın diye beyazını hamurun içine atın)
İç harcı
  • 3- 4 orta uzunluk patates
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber

El Açması Börek Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Birinci olarak iç harcı hazırlayalım ki soğusun.
  2. Patatesleri haşlayalım haşlanan patatesleri güzelce ezelim bir tava yada tencereye biraz yağ dökelim.
  3. Üzerine isterseniz ince doğranmış soğan koyalım ben koymadım sevmiyorum.
  4. Üzerine 1 yemek kaşığı salça dökelim kokusu çıkınca ezdiğimiz patatesleri koyalım tuz ve baharatları da ekleyelim ve 3 4dk sonra altını kapatalım.
  5. Hamuru için:Bütün gereçleri kulak göğsü kıvamında yoğuralım unu denetimli ekleyim sert hamur olmasın.
  6. Mayası gelene kadar bekleyelim.
  7. Mayası gelince orta uzunlukta peziler alalım.10 15 dk dinlendirelim.
  8. Dinlenen pezileri olağan tabak büyüklüğünde açalım bir tepsiye koyalım üzerini sıvı yağla her tarafını yağlayalım.
  9. 2ci hamuru da o büyüklükte açalım öteki yağladığımız hamurun üzerine koyup üzerin tekrardan yağlayıp bütün pezileri o formda açıp her katı yağlayalım.
  10. Peziler bitince en üstteki açtığımız hamuru alıp nerede açıcaksanız oraya koyalım ben tezgah da açtım elinizle aça bildiğiniz kadar açın çok yırtılmasın lakin ufak tefek yırtılmalar olabilir bir kenarına hazırladığımız iç harcı yerleştirip sigara böreği sarar üzere sarıp gül formunda şekil verelim bütün hamurları o formda açalım tepsiye yerleştirelim.
  11. Ayırmış olduğumuz yumurta sarısını üzerine sürelim isterseniz susam ve çörek otu serpe bilirsiniz.
  12. 200 derecede kızarana kadar pişirelim.Afiyet olsun.Allah’a emanet olun Not İç harcını istediğiniz üzere değiştire bilirsiniz.
El Açması Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt